Սեյրան Օհանյան. Հակառակորդի դիվերսիաների դեմ պայքարի համակարգ է ստեղծվել
Արցախում և Հայաստանում հակառակորդի դիվերսիաների դեմ պայքարի համակարգ է ստեղծվել։ Այս մասին այսօր Երևանի պետական համալսարանում ուսանողների և դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյնար Օհանյանը:
«Հակառակորդի բոլոր դիվերսիոն գործողությունները հասել են մինչև մեր ստեղծած այդ ինժեներական սարքավորումները և կանգ են առել, չեն կարողացել առաջ գնալ»,- բացատրեց նախարարը։
Սեյրան Օհանյանն անդրադարձավ նաև քաղաքացիական անձանց կողմից սահմանի խախտման դեպքերին.
«Այո, որոշ տեղերում կան բաց տարածքներ, քանի որ մեր լեռնային պայմանները թույլ չեն տալիս ամբողջությամբ յուրաքանչյուր մետրը փակել: Բայց այդ տեղերում էլ կան համապատասխան նշաններ: Ցավոք, վերջին շրջանում սահմանը հատած մարդկանց մեծ մասն ունեցել է որոշակի մտավոր խնդիրներ և ուշադրություն չի դարձրել նշաններին»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Պաշտպանության նախարարն ընդգծեց, որ վերջին դեպքերից հետո հակառակորդը ևս մեկ անգամ համոզվեց` Հայաստանի և Արցախի հետ պարտադրանքի լեզվով խոսելն անհնար է:

A system of fighting the enemy’s provocations has been set up in the Nagorno Karabakh Republic and Armenia, Defense Minister of Armenia Seyran Ohanyan said today at a meeting with the faculty and students of Yerevan State University.
“All subversive actions of the enemy stopped at our engineering structures as they could not advance any further,” the minister said.
He also commented on recent cases of border violation by civilians.
‘There are open sections in some places because mountainous terrain prevents us from closing every meter. But the appropriate signs are put in these areas. Unfortunately most citizens who crossed the border recently had problems with their mental development and they disregarded the signs,” Seyran Ohanyan said.
He stressed that after the recent cases Azerbaijan received additional evidence that it cannot use a language of compulsion against Armenia and Artsakh.