ԲՀԿ պատգամավոր. Իշխանությունների շահը հավերժացման մոտիվացիան է
Հայաստանը այսօր կանգնած է բարդ ընտրության առջև: Հասարակությունը ստիպված է սեփական երկրում համակերպվել իշխանության վերարտադրության հետ, լինել դիտորդի դերում: Կարծում եմ, որ ժամանակը չէ երկրում սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնել: Այսօր «Ժառանգություն» կուսակցության կողմից կազմակերպված սահմանադրական բարեփոխումների քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահան Բաբայանը` ընդգծելով, որ այսօր Հայաստանում կան շատ կարևոր ու հրատապ խնդիրներ, քան՝ սահմանադրական բարեփոխումներն են:
«Սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնելով՝ Հայաստանում մենք չենք զարգացնի տնտեսությունը, չենք կանխի արտագաղթը: Չի կարելի մարդկանց խաբել ու համոզել, թե մեր երկրի բոլոր չարիքները կապված են Սահմանադրության հետ: Նախ այդ բարեփոխումների մասին պետք է հարցնենք երկիրը լքող մեր հազարավոր քաղաքացիներից, թե արդյոք այդ փոփոխությամբ նրանք կշարունակեն մնալ Հայաստանում»,- նշեց պատգամավորը` հստակեցնելով, որ թեև իշխանություններն այսօր աղաղակում են սահմանադրական բարեփոխումների մասին, բայց դա չի բխում երկրի շահերից:
«Տնտեսական ճգնաժամի հասցրած իշխանությունների շահը կարող է միայն լինել իշխանության հավերժացման մոտիվացիան»,-նշեց Բաբայանը` ընդգծելով, որ այսօր չկան երաշխիքներ, թե Սահմանադրության փոփոխմամբ, նույն անձիք չեն պաշտոնավարելու:
«Գումարելիների, այս պարագայում, անձերի ու պաշտոնների տեղափոխությունից գումարը չի փոխվում: Երկիրը շարունակելու է անկում ապրել: Սա մեծ ֆարս է, որ բեմադրված է մեծ հանդիսատեսի համար: Եվ եթե իշխանությունները փորձեն բռնի ուժով երկրում իրականացնել սահմանադրական բարեփոխումներ, երկրում լարվածությունն էլ ավելի կմեծանա, իսկ եթե գնա համերաշխության ճանապարհով, ես տեսնում եմ դրա համար մեծ ռեսուրս»,- եզրափակեց նա:

V. Babayan: Authorities’ benefit is in motivation to retain power
Armenia is faced with a difficult choice. Society has to adapt to the reproduction of power in own country and stay on the sidelines, deputy of Prosperous Armenia (BHK) faction Vahan Babayan said at the Heritage Party-organized discussions of constitutional reforms.
“This is no time to do it. The constitutional reforms will result neither in economic development nor in a decline in the emigration rate. It is wrong to deceive people and tell them that all misfortunes in Armenia have to do with the Constitution. First of all, thousands of people leaving Armenia should be asked if they will remain in the country in case of such changes,” the parliamentary deputy said.
In his words, although the authorities speak about constitutional reforms today, these reforms do not stem from the state’s interests.
‘The benefit of the authorities that plunged the country into crisis may be only in motivation to retain power,” Babayan noted. According to him, there are no guarantees that after the changes to the Constitution, the same people will not remain in power.
“The order of the summands – in this case, people and positions – will not affect the sum. The country will continue to experience a crisis. It is a great farce for the gross audience. If the authorities attempt to carry out forcibly constitutional reforms, tension will grow, but if they follow a path of consensus, I see a great resource here,” he said in conclusion.