ՀՅԴ-ի պատճառաբանությունը՝ քառյակի հանրահավաքին չմասնակցելու վերաբերյալ
Հոկտեմբերի 10-ին Ազատության հրապարակում կայանալիք եռյակի հանրահավաքին ՀՅԴ-ն չի մասնակցի: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հաստատեց նաև ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը` հիմնավորելով այն, թե դա պայմանավորված է նրանով, որ կուսակցությունը չի կիսում սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ տեսակետները մյուս երեք քաղաքական ուժերի հետ:
«Նախ ՀՅԴ-ի համար միշտ են կարևորվել սահմանադրական բարեփոխումները: Դրանք ինքնպատակ չեն և մենք հստակ արտահայտել ենք, որ կողմ ենք դրանց, որպեսզի երկիրն անցնի կառավարման ավելի բարեկիրթ համակարգի: Իսկ դա առանց սահմանադրական բարեփոխումների հնարավոր չէ իրականացնել: Մենք ունենք մեր փաթեթը և նախորդ անգամ հայտարարեցինք, որ պատրաստ էինք այն քննարկել մյուս քաղաքական ուժերի հետ և խորհրդարան ներկայացնել»,- մանրամասնեց Ա. Ռուստամյանը` ընդգծելով, որ նախատեսվող հանրահավաքը բնականաբար չի կարող շրջանցել այդ հարցը, ուստի ՀՅԴ-ն որոշել է չմասնակցել այդ հանրահավաքին:
Ա. Ռուստամյանի խոսքով` սահմանադրական բարեփոխումները դա քաղաքական օրակարգի կարևագույն հարցերից մեկն է, ուստի այս որոշումը ՀՅԴ-ն կայացրել է, քանի որ չի պատկերացնում, թե անհամատեղելի տեսակետների շուրջ կարելի է միասնական հանրահավաք կազմակերպել:
«Մենք չենք պատկերացնում անհամատեղելի մոտեցումներով համատեղ հանրահավաքը: Դրանով ավելի կդժվարացնենք հանրահավաքի ընթացքը և ժողովրդին չենք կարող հստակ մեսիջ ուղարկել: Հանրահավաքը կոնկրետ նպատակ ունի, որտեղ կոնկրետ խոսք պետք է հնչի»,-ասաց նա` ընդգծելով, որ սահմանադրական բարեփոխումները ոչ միայն ՀՅԴ –ի համար, այլև երկրի համար շատ կարևոր հարց է, որի շուրջ քաղաքական ուժերի տեսակետները տարբերվում են միմյանցից, հետևաբար նրա համոզմամբ` այս որոշումը շատ ճիշտ էր:
«Մենք միշտ կողմ ենք եղել հանրահավաքի անցկացմանը, սակայն սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ հարց չկար: Մենք խոսում էինք մեր մշակած 12 կետերի ամփոփման մասին և դրանից բխող համատեղ գործունեության մասին: Դրա հետ կապված մենք մեր համագործակցությունը շարունակելու ենք: Այսինքն` քառյակը ինչ-որ հարցի շուրջ պատրաստ է խորհրդարանում իր աշխատանքները շարունակել, իսկ այս պահին մենք առանձնանում ենք մեր գործընկերնրից և սա նույնպես համատեղ որոշում է»,-ասաց նա` հավաստիացնելով, թե քառյակը նույն ձևաչափով կշարունակի աշխատել միայն խորհրդարանում:

АРФД не примет участия в митинге разногласий по конституционным реформам
АРФ «Дашнакцутюн» не примет участия в совместном митинге трех парламентских политических сил 10 октября на площади Свободы в Ереване. Об этом заявил сегодня журналистам глава парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян после очередного заседания представителей «четверки».
Как отметил А.Рустамян, отказ от участия в совместном митинге обусловлен разногласиями по конституционным реформам: АРФД не разделяет точку зрения трех остальных политических сил по данному вопросу.
«Конституционные реформы всегда были важны для АРФД. Это не самоцель и мы ясно выразились, что выступаем за конституционные реформы, чтобы страна перешла к более цивильной модели управления. А это невозможно без конституционных реформ. У нас есть свой пакет документов, который мы готовы были обсудить с другими политическими силами и представить в парламент», - уточнил депутат.
По его словам, конституционные реформы – один из важнейших вопросов политической повестки и АРФД приняло это решение, поскольку сложно представить, что можно организовать совместный митинг вокруг несовместимых мнений.
«Мы не представляем совместный митинг с несовместимыми подходами. Тем самым мы еще более затрудним ход митинга и не сможем направить народу четкий «месседж». Митинг имеет конкретную цель», - сказал Армен Рустамян.
Как отметил депутат, конституционные реформы важны не только для АРФД, но и для страны, и поскольку мнения политических сил расходятся по данному вопросу, решение об отказе от участия в митинге – правильное.
«Мы всегда выступали за проведение митинга, однако на повестке не было вопроса конституционных реформ. Речь шла об обобщении 12 пунктов и вытекающей из этого дальнейшей деятельности. Мы будем продолжать наше сотрудничество по данному вопросу. То есть, «четверка» готова продолжать работу в парламенте вокруг какого-то вопроса, а в данный момент мы отделяемся от наших партнеров и это решение тоже совместное», - заявил А.Рустамян.
Напомним, что четверка парламентских сил Армении, не входящих в правящую коалицию, 10 июня огласила 12 требований в адрес действующей власти. Требования касаются полной отмены обязательной накопительной пенсионной системы, восстановления завода «Наирит», пересмотра штрафов за нарушение правил дорожного движения, перехода на 100% пропорциональную систему, а также отказа от любой международной интеграции, которая может нанести вред единому экономическому пространству Армении и НКР.