Ընդդիմության հանրահավաքը` հոկտեմբերի 10-ին. ՀՅԴ-ն չի մասնակցում
Քիչ առաջ ավարտվեց քառյակի հերթական նիստը: Նիստից հետո ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ որոշվել է միասնական հանրահավաքի օրը, ժամը, վայրը, սակայն ՀՅԴ-ն որոշում է կայացրել չմասնակցել հանրահավաքին:
«Հոկտեմբերի 10-ին կայանալիք միասնական հանրահավքին ՀՅԴ-ն չի մասնակցի այն հիմնավորմամբ, որ էական տարակածություններ կան այնպիսի լրջագույն խնդրի վերաբերյալ, ինչպիսին սահմանադրական բարեփոխուիմներն են»,- ասաց նա` վստահեցնելով սակայն, որ դա չի նշանակում, թե քառյակը այլևս չի համագործակցեու միմյանց հետ:
Ն. Զոհրաբյանի խոսքով` պետք չէ այդ որոշման մեջ ինչ-որ ինտրիգ կամ խնդիր փնտրել, քանի որ քառյակը ի սկզբանե որոշում էր կայացրել հարգել միմյանց որոշումները:
«Մենք միասնական ենք և մեր աշխատանքները միասնական կամփոփենք արդեն եռյակի միասնական հանրահավքում: Հանրահավքից առաջ նախատեսվում է նաև երեք քաղաքական ուժերի համատեղ նիստ, որտեղ ավելի մանրամասն կքննարկվեն հանրահավաքի վերաբերյալ որոշ մանրամասներ»,- ասաց նա:

Opposition to stage joint rally on October 10, ARFD refuses to participate
A regular meeting of representatives of the four non-government parliamentary factions finished a short time ago in Yerevan. The date and venue for a joint rally were determined at the meeting, the secretary of Prosperous Armenia (BHK) faction Ms. Naira Zohrabyan told reporters after the meeting.
According to her, ARF-Dashnaktsutyun took a decision not to participate in the rally.
“ARF-Dashnaktsutyun will not participate in the rally scheduled for October 10. ARFD explained its decision by the existing differences over such a serious issue as the constitutional reforms,” N. Zohrabyan said noting that it does not mean that the four non-government political forces will not cooperate.
In her words, one should not look for any intrigues or problems in that decision as the four parties initially decided to respect each other’s decisions.
“We are united and will summarize together our work at the joint rally of three political forces. We plan a join meeting of the three parliamentary factions prior to the rally in order to discuss in detail some issues related to the rally,” N. Zohrabyan said.