Հանրահավաքին խոսել սահմանադրական բարեփոխումներից՝ դա կլինի ամենամեծ սխալը
«Մեր կարծիքով՝ քառյակին ամենամեծ վնասը կլինի այն, եթե հանրահավաքի ժամանակ մեր գործընկերները որոշեն պահանջել հետ կանգնել սահմանադրական բարեփոխումներից»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը՝ ընդգծելով, որ քաղաքական ուժերը պետք է շատ զգույշ լինեն, հակառակ դեպքում՝ ամեն ինչ կկրոցնեն:
«Մեր գործընկերները պետք է հստակեցնեն, թե որն է լինելու իշխանություններից պահանջը: Հնչում են իշխանափոխության տեսակետներ, բայց չեն կողմոնորշվում` ինչպես դա անել: Ասում են` էսկալացիա կազմակերպել փողոցում մինչև վերջ, ինչպես 2008-ին, բայց բոլորը խաղաղ զարգացման կողմնակից են: Կառավարության հրաժարականն արդի չէ»,-նշեց պատգամավորը՝ հավելելով, որ եթե մյուս քաղաքական ուժերը այդպես շարունակեն, ինքը անձամբ խորը հիասթափություն և մեծ ցավ կապրի:
Վարդանյանի համոզմամբ՝ այդ քայլրը կլինի նրանց ամենասխալ ընթացքը, և հանրահավաքի մասնակցներն ակամա կնպաստեն իշխանության դիրքերի հետագա ամրապնդմանը: «Հենց դրանով կնպաստեն իշխանության վերարտադրմանը: Վախենամ` իշխանությունները այս հարցում զիջման գնան և նույն համակարգով գնան հաջորդ ընտրություններին»,-ասաց նա:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչո՞ւ մյուս երեք կուսակցությունները չսպասեցին հոկտեմբերի 15-ն անցնի, հայեցակարգը պատրաստ լինի, նոր կազմակերպեն հանարահավաքը, Աղվան Վարդանյանը նշեց, որ այդ հարցի շուրջ համաձայնության չեն եկել մյուս երեք ուժերը:
«Մեր գործընկերները պարզ ասացին, որ չեն շրջանցելու սահմանադրական բարեփոխման թեման և ասացին, որ այլևս իմաստ չունի հետաձգել հանրահավաքը, իսկ մենք չէինք կարող մասնակցել այդ հանրահավաքին»,-ասաց Ա. Վարդանյանը:

Vardanyan: We against raising issue of constitutional reforms at rally
ARF-Dashnaktsutyun Party believes that demands for cancelation of the constitutional reforms should not be made at the joint rally of non-government parliamentary forces, the secretary of ARFD parliamentary faction Aghvan Vardanyan told reporters today.
“Our colleagues should clarify what demands should be made to the authorities. Opinions are expressed about the change of power, but they cannot decide how to do it. There was talk about escalation and street protests like in 2008, but everybody also supports peaceful development, and the government’s resignation is non-topical at the same time,” Vardanyan stressed.
When asked why the three other non-government political forces did not wait until October 15 (the day when a package of constitutional reforms is expected to be ready) so as to organize a joint rally, Aghvan Vardanyan said that they failed to reach an agreement over this issue with the three other parties.
“Our colleagues declared that they have no intention of bypassing the subject of constitutional reforms and that it is no use postponing the rally, while we cannot participate in that rally,” A. Vardanyan said.