Հանրահավաքին խոսել սահմանադրական բարեփոխումներից՝ դա կլինի ամենամեծ սխալը
«Մեր կարծիքով՝ քառյակին ամենամեծ վնասը կլինի այն, եթե հանրահավաքի ժամանակ մեր գործընկերները որոշեն պահանջել հետ կանգնել սահմանադրական բարեփոխումներից»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը՝ ընդգծելով, որ քաղաքական ուժերը պետք է շատ զգույշ լինեն, հակառակ դեպքում՝ ամեն ինչ կկրոցնեն:
«Մեր գործընկերները պետք է հստակեցնեն, թե որն է լինելու իշխանություններից պահանջը: Հնչում են իշխանափոխության տեսակետներ, բայց չեն կողմոնորշվում` ինչպես դա անել: Ասում են` էսկալացիա կազմակերպել փողոցում մինչև վերջ, ինչպես 2008-ին, բայց բոլորը խաղաղ զարգացման կողմնակից են: Կառավարության հրաժարականն արդի չէ»,-նշեց պատգամավորը՝ հավելելով, որ եթե մյուս քաղաքական ուժերը այդպես շարունակեն, ինքը անձամբ խորը հիասթափություն և մեծ ցավ կապրի:
Վարդանյանի համոզմամբ՝ այդ քայլրը կլինի նրանց ամենասխալ ընթացքը, և հանրահավաքի մասնակցներն ակամա կնպաստեն իշխանության դիրքերի հետագա ամրապնդմանը: «Հենց դրանով կնպաստեն իշխանության վերարտադրմանը: Վախենամ` իշխանությունները այս հարցում զիջման գնան և նույն համակարգով գնան հաջորդ ընտրություններին»,-ասաց նա:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչո՞ւ մյուս երեք կուսակցությունները չսպասեցին հոկտեմբերի 15-ն անցնի, հայեցակարգը պատրաստ լինի, նոր կազմակերպեն հանարահավաքը, Աղվան Վարդանյանը նշեց, որ այդ հարցի շուրջ համաձայնության չեն եկել մյուս երեք ուժերը:
«Մեր գործընկերները պարզ ասացին, որ չեն շրջանցելու սահմանադրական բարեփոխման թեման և ասացին, որ այլևս իմաստ չունի հետաձգել հանրահավաքը, իսկ մենք չէինք կարող մասնակցել այդ հանրահավաքին»,-ասաց Ա. Վարդանյանը:

А.Варданян: Мы против озвучивания вопроса конституционных реформ на митинге
АРФ «Дашнакцутюн» считает ошибкой озвучивание на совместном митинге парламентских политических сил требования об отмене конституционных реформ. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами секретарь парламентской фракции АРФД Агван Варданян.
«Наши коллеги должны уточнить, какое требование должно быть предъявлено властям. Звучат мнения о смене власти, однако не могут сориентироваться, как это сделать. Говорят об эскалации и уличных акциях протеста как в 2008 году, но все являются сторонниками мирного развития. При этом отставка правительства неактуальна», - сказал А.Варданян.
Отвечая на вопрос, почему три остальные политические силы не подождали до 15 октября, когда должен быть готов пакет конституционных реформ, чтобы организовать совместный митинг после этого, Агван Варданян отметил, что по этому вопросу с тремя политическими силами согласия достигнуто не было.
«Наши коллеги ясно сказали, что не собираются обходить тему конституционных реформ, и заявили, что больше не имеет смысла откладывать митинг, а мы не могли участвовать в этом митинге», - заявил Агван Варданян.