Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնությունը անկախ պետականության հիմնասյուներից է
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր մասնակցել է Երևան քաղաքում մեկնարկած Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ իր ողջույնի խոսքում նախագահ Սահակյանը նշել է, որ համաժողովը դարձել է ավանդական և իր առանձնահատուկ տեղն է զբաղեցնում Հայրենիք-Սփյուռք համագործակցության համակարգում: Երկրի ղեկավարը համաժողովի օրակարգում ընդգրկված թեմաները որակել է հրատապ ու պահանջված, որոնք մեծ կարևորություն են ներկայացնում գաղափարախոսական, ռազմավարական, մարտավարական տեսանկյուններից` ընդգծելով, որ Արցախը պատրաստակամ է համակարգված աշխատանք իրականացնել քաղաքական, տեղեկատվական, մշակութային, գիտակրթական և այլ ոլորտներում:
Նախագահը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը համարել է հայոց անկախ պետականության հիմնասյուներից և հայ ժողովրդի ազգային ինքնության պահպանման, հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման առանցքային բաղադրամասերից մեկը` հավելելով, որ ազգովի պետք է ամեն ինչ անենք այն անսասան պահելու և օր օրի զորացնելու ուղղությամբ:
Բակո Սահակյանը նաև անդրադարձել է Արցախի ներքին և արտաքին քաղաքականությանն ու տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցերին:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինը, Հայ Կաթողիկե եկեղեցու պատրիարք կաթողիկոս Ներսես Պետրոս XIX-րդը, Հայաստանի և Արցախի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

President of NKR participates in 5th Armenia-Diaspora forum
President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan participated in the 5th Armenia-Diaspora forum, the press service of the NKR President’s Office reported.
Sahakyan said in his speech that the forum has become a traditional event that has a special place in Homeland-Diaspora cooperation. He considered the subjects included in the forum agenda as urgent and important from the ideological, strategic and tactical points of view, stressing that Artsakh is ready to do coordinated work in the political, information, cultural, scientific, educational and other spheres.
The president called Armenia-Artsakh-Diaspora trinity a cornerstone of independent Armenian statehood and a key component of the preservation of the national identity of the Armenian people and strengthening of the links with the homeland. He stated that everything possible should be done by joint efforts to retain its firmness and strengthen it consistently.
Bako Sahakyan also touched upon a number of issues related to Artsakh’s domestic and external policies and regional processes.
The event participants included Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan, Catholicos of All Armenians Karekin II, Cathilocos of the Holy See of Cilicia Aram I, Catholic Patriarch Nerses Petros XIX, and officials from Armenia and Artsakh.