Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնությունը անկախ պետականության հիմնասյուներից է
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր մասնակցել է Երևան քաղաքում մեկնարկած Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ իր ողջույնի խոսքում նախագահ Սահակյանը նշել է, որ համաժողովը դարձել է ավանդական և իր առանձնահատուկ տեղն է զբաղեցնում Հայրենիք-Սփյուռք համագործակցության համակարգում: Երկրի ղեկավարը համաժողովի օրակարգում ընդգրկված թեմաները որակել է հրատապ ու պահանջված, որոնք մեծ կարևորություն են ներկայացնում գաղափարախոսական, ռազմավարական, մարտավարական տեսանկյուններից` ընդգծելով, որ Արցախը պատրաստակամ է համակարգված աշխատանք իրականացնել քաղաքական, տեղեկատվական, մշակութային, գիտակրթական և այլ ոլորտներում:
Նախագահը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը համարել է հայոց անկախ պետականության հիմնասյուներից և հայ ժողովրդի ազգային ինքնության պահպանման, հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման առանցքային բաղադրամասերից մեկը` հավելելով, որ ազգովի պետք է ամեն ինչ անենք այն անսասան պահելու և օր օրի զորացնելու ուղղությամբ:
Բակո Սահակյանը նաև անդրադարձել է Արցախի ներքին և արտաքին քաղաքականությանն ու տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցերին:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինը, Հայ Կաթողիկե եկեղեցու պատրիարք կաթողիկոս Ներսես Պետրոս XIX-րդը, Հայաստանի և Արցախի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

Президент НКР принял участие в Пятом форуме Армения-Диаспора
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 19 сентября принял участие в 5-ом форуме Армения-Диаспора. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В своем слове глава государства отметил, что форум стал традиционным и занимает особое место в системе сотрудничества Родина-Диаспора. Президент Саакян назвал включенные в повестку форума темы актуальными и востребованными, имеющими большую важность в идейном, стратегическом, тактическом аспектах, подчеркнув при этом, что Арцах готов осуществлять скоординированную работу в политической, информационной, культурной, научно-образовательной и других сферах.
Триединство Армения-Арцах-Диаспора президент назвал одним из краеугольных камней армянской независимой государственности и одной из ключевых составляющих сохранения национальной идентичности армянского народа, укрепления связей с родиной, добавив, что всеобщими усилиями необходимо сделать все возможное для сохранения его незыблемости и последовательного укрепления.
Бако Саакян коснулся также ряда вопросов, касающихся внутренней и внешней политики Арцаха и региональных процессов.
В мероприятии приняли участие премьер-министр РА Овик Абраамян, Католикос всех армян Гарегин Второй, католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый, католикос-патриарх Армянской Католической церкви Нерсес Петрос XIX, официальные лица из Армении и Арцаха.