Նալբանդյան. Հայաստանի դիրքորոշումն ընկալելի է միջազգային հանրության կողմից
Իր ելույթում, ինչպես հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, ԱԳ նախարարն ասել է, որ Առանցքային նշանակություն ունեցող արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ շարունակում է համատեղ ջանքերը` հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
«2009-2013թթ. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից արված հինգ կարևորագույն համատեղ հայտարարությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, վերահաստատում են, որ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը այսօր լիակատար ընկալում է գտնում միջազգային հանրության կողմից։
Չնայած Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով հնչեցվող սադրիչ, և ռազմատենչ հայտարարություններին, խաղաղությունը խարխլելու շարունակական փորձերին, միջազգային հանրությունը շարունակում է ջանքերը Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ հետ բերելու նպատակով։ Դրա մասին են վկայում եռանախագահ երկրների կողմից արված վերջին կոչերը։ Խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն են ուղղված համանախագահ երկրների նախաձառնությամբ կազմակերպված օգոստոսին՝ Սոչիում, սեպտեմբերին՝ Նյուպորտում և հոկտեմբերին՝ Փարիզում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները»,- ասել է նա:

Э.Налбандян: Мировая общественность воспринимает позицию Армении
Армения вместе с сопредседателями Минской группы ОБСЕ продолжает совместные усилия в направлении урегулирования карабахского конфликта исключительно мирным путем. Об этом заявил министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян в ходе время выступления на Пятом форуме Армения-Диаспора, передает пресс-служба МИД Армении.
«Пять важнейших совместных заявлений об урегулировании карабахской проблемы, принятых главами стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в 2009-2013гг., вновь подтверждают, что принципиальная позиция Армении сегодня полностью воспринимается мировой общественностью», - сказал глава МИД Армении.
Эдвард Налбандян отметил, что несмотря на озвучиваемые Азербайджаном на самом высоком уровне провокационные и воинственные заявления, а также постоянные попытки помешать установлению мира, мировая общественность продолжает прилагать усилия для возвращения Азербайджана в конструктивное поле.
«Об этом свидетельствуют последние призывы сопредседателей МГ ОБСЕ. На исключительно мирное урегулирование конфликта направлены также организованные по инициативе стран-сопредседателей МГ ОБСЕ встречи президентов Армении и Азербайджана в августе – в Сочи, в сентябре – в Ньюпорте, а также намеченная в октябре встреча в Париже», - сказал Эдвард Налбандян.