Պայթեցրել են Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցման կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Խստորեն դատապարտում ենք Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփող Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը ահաբեկիչների կողմից:
Սրբավայրի հանդեպ այս զարհուրելի բարբարոսությունը կրկին ցույց է տալիս այսպես կոչված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վայրագ էությունը:
Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ կանգնեցնի, ամրատախիլ անի քաղաքակիրթ մարդկությանը սպառնացող այդ ժանտախտը, կտրի դրա սնուցման, ֆինանասնավորման, աջակցության, հովանավորման ուղիները»,- ասված է ԱԳ նախարարի հայտարարության մեջ:

МИД Армении осуждает подрыв террористами армянской церкви в Дейр-эз-Зоре
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил с заявлением в связи с подрывом армянской церкви Србоц Наатакац (Святых Великомучеников) в сирийском Дейр-эз-Зоре. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
«Мы строго осуждаем подрыв террористами армянской церкви, построенной в память о жертвах Геноцида армян, где захоронены останки многих армян.
Это чудовищное преступление в отношении святыни вновь демонстрирует жестокую сущность так называемой террористической организации „Исламское государство”.
Международное сообщество должно немедленно остановить, искоренить эту чуму, угрожающую цивилизованному человечеству, перекрыть пути его снабжения, финансирования, содействия и спонсорства», - говорится в заявлении.