Պետրոս Մակեյան. Քառյակը վերահսկվում է Ռ. Քոչարյանի ու Ս. Սարգսյանի կողմից
Ոչ իշխանական խորհրդարանական քառյակը վերահսկվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանը:
«Պետք է հիշենք, որ քառյակի մաս կազմող ԲՀԿ-ն ծնունդ է առել Ռոբերտ Քոչարյանից: Դրան զուգահեռ ԲՀԿ-ին սպասարկում է ՀԱԿԿ-ն: Երևում է, որ արդեն «Ժառանգությունն» էլ է մտել Քոչարյանի հովանու տակ: Ինչ վերաբերում է Դաշնակցությանը, ապա այն, լինելով 100 տարվա կուսակցություն, այսօր կույս աղջկա պահվածք է ընդունել ու որոշել է խաղեր տալ Ռոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի հետ»,- ասաց Պետրոս Մակեյանն՝ ընդգծելով, որ այս երկու մարդիկ անբաժան են.
«Հասկանալի է, որ նրանք պայքարում են ոչ թե համակարգը փոխելու, այլ՝ իշխանության համար»,- ընդգծեց նա:
Պետրոս Մակեյանի կարծիքով՝ իշխանությունն այսօր իր կուսակցությունների միջոցով ամեն բան անում է, որպեսզի իրական ընդդիմադիր դաշտում գործընթացներ չլինեն:
«Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահը նշեց, որ ինքը չի մասնակցելու հոկտեմբերին կայանալիք եռյակի հանրահավաքին.
«Միաժամանակ կուսակցության մյուս անդամներն ազատ են որոշում կայացնելու հարցում»,- ասաց Պետրոս Մակեյանը:

П.Макеян: «Четверка» парламентских политических сил контролируется властями
«Четверка» парламентских политических сил контролируется вторым президентом Армении Робертом Кочаряном и действующим главой государства Сержем Саргсяном. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами лидер партии «Демократическая Родина» Петрос Макеян.
«Мы должны помнить о том, что входящая в «четверку» партия «Процветающая Армения» была создана Робертом Кочаряном. Параллельно с этим «Процветающая Армения» обслуживает «Армянский национальный конгресс». Очевидно, что и партия «Наследие» находится под покровительством Кочаряна. Что касается АРФ «Дашнакцутюн», то она, имея 100-летнюю историю, ведет себя как «девственница» и играет в игры с властью», - сказал Петрос Макеян.
По мнению П.Макеяна, сегодня во властной элите идет борьба не за реформирование системы, а за сохранение власти.
Лидер партии «Демократическая Родина» заявил, что не собирается участвовать в совместном митинге трех политических сил 10 октября.