«Ռոստելեկոմի» փոխնախագահ. Հայաստանի շուկան մեզ համար հետաքրքիր է
Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկայում «Ռոստելեկոմ» ընկերությունը տեսնում է զարգացման շատ լուրջ հեռանկարներ, քանի որ, ընկերության` Հայաստանում ներկայացվող բոլոր ծառայությունները մեծ պահանջարկ ունեն: Այս մասին Մոսկվայում «Ռոստելեկոմի» գլխավոր գրասենյակում հայ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ընկերության գործադիր փոխնախագահ, «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Ռոգովոյը:
«Ասեմ ավելին` մենք հիմա քննարկում ենք առաջիկայում Հայաստանում սեփական տվյալների կենտրոնի կառուցման հնարավորությունը ու վստահությամբ նայում ենք դեպի ապագան»,- ասաց Ա. Ռոգովոյը:
Նա չմանրամասնեց տվյալների կենտրոնի կառուցման ժամկետների ու ծավալների մասին` ընդգծելով, որ այդ ամենը հիմա հաշվարկման փուլում է:
«Այսօր մեր ընկերությունն առաջին հերթին ցանկանում է ընդլայնել Հայաստանում սփռման ու հասանելիության ծավալները: Մասնավորապես` ցանկանում ենք հասանելի լինել ամբողջ Երևանում, ինչպես նաև` մարզերում»,- ասաց «Ռոստելեկոմի» գործադիր փոխնախագահը:
Ալեքսանդր Ռոգովոյի խոսքով՝ հինգ տարիների ընթացքում՝ 2012-2016 թթ., Հայաստանում «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ի ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմելու է մոտ 30 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ արդեն իսկ 2014թ.-ի վերջին ներդրումները կկազմեն 20 մլն.ԱՄՆ դոլար:
Ընդհանուր առմամբ, գնահատելով Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկան` Ալեքսանդր Ռոգովոյն ընդգծեց, որ այստեղ մրցակցությունը բավականին բարձր է.
«Կա լուրջ մրցակցություն և դա լավ է, քանի որ սա ստիպում է մեզ ավելի ակտիվ աշխատել, ներկայացնել նոր ծառայություններ և այլն: Ընդհանուր առմամբ նորից եմ ասում` այս շուկան մեզ համար հետաքրքիր է»,- ասաց «Ռոստելեկոմի» փոխնախագահը:
Լրագրողները Ա. Ռոգովոյից հետաքրքրվեցին` հնարավո՞ր է արդյոք, որ «Ռոստելեկոմը»` որպես հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող ընկերություն, դուրս գա նաև բջջային օպերատորների շուկա:
«Բարդ հարց է: Մի կողմից դրանք նման ծառայություններ են, մյուս կողմից` ունեն յուրահատկություններ: Պետք է ասեմ, որ հիմա մենք առավել շատ ցանկանում ենք զարգացնել մեր կողմից տրամադրվող ծառայությունները»,- ասաց Ա. Ռոգովոյը:
«Ընդհանուր առմամբ մենք գոհ ենք Հայաստանում մեր դուստր ձեռնարկության զարգացման ծավալներից: Այո, մեր բաժանորդների թիվը դեռևս այնքան էլ շատ չէ, սակայն մեծ են բաժանորդների թվի աճի տեմպերը: Մեր նոր փաթեթները, որքանով ես եմ տեղյակ, մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում Հայաստանում: Իսկ, եթե առանձնացնեմ մեր գլխավոր առավելությունը, ապա կասեմ, որ այն որակի մեջ է»,- ամփոփեց «Ռոստելեկոմի» գործադիր փոխնախագահը:
Նշենք, որ պաշտոնական տվյալներով «Ռոստելեկոմը» Հայաստանում ունի 21 հազար բաժանորդ: Բաժանորդների թվով այն երրորդն է մեր հեռահաղորդակցության շուկայում: Միաժամանակ այս ընկերությունը Հայաստանում առաջինն է զարգացման, այսինքն` բաժանորդների թվի ավելացման տեմպերով:

Vice president of Rostelecom: We take interest in Armenian market
Rostelecom Company sees serious prospects of development in Armenia’s telecommunication market because all services provided by the company in Armenia are in great demand, Executive Vice President of Rostelecom Alexander Rogovoy told Armenian reporters at a meeting in the company’s head office.
“We are discussing the opportunity of setting up a data center in Armenia soon and we face the future confidently,” he said, adding that the company plans to increase access to its services, both in Yerevan and in Armenian provinces.
According to A.Rogvoy, Rostelecom will invest about $30 million over five years of its activities in Armenia - in 2012-2016 and by late 2014, the amount of investments is expected to reach $20 million.
He noted that the level of competition in Armenian telecoms market is quite high, considering it as a positive factor that will make the company to work more actively and offer new services. “The market interests us,” Rogovoy said.
When asked if their company intends to enter Armenia’s mobile phone market, he replied: “It is a difficult question. On the one hand, these services are similar, but they also have peculiarities. I should say that first of all, we want to develop the services that we now offer”.
“We are satisfied with the development rates of our subsidiary company. The number of our subscribers is not large yet, but the development rates are high. Our new packages have created great interest in Armenia. And I want to stress one important advantage – quality,” Rogovoy said.
According to official data, Rostelecom has 21 thousand subscribers in Armenia. The company ranks third in Armenian telecoms market by the number of subscribers, but is in first position by subscriber growth rates.