Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին «Արցախի հերոսի» կոչում է շնորհել
Նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է հրամանագիր` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների և Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի վերաբացման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին «Արցախի հերոս» ԼՂՀ բարձրագույն կոչում շնորհելու մասին` հանձնելով «Ոսկե արծիվ» շքանշան։
Բակո Սահակյանը նախօրիեն Գանձասարի վանական համալիրում մասնակցել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմի վերաբացման 25-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, որի ընթացքում էլ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին է հանձնել «Ոսկե արծիվ» շքանշանը:
Իր խոսքում նախագահը կարևորել է եկեղեցու դերակատությունը հայ ժողովրդի և Արցախի կյանքում՝ ընդգծելով, որ առանց մայր եկեղեցու անհնարին կլիներ գոյատևել, պահպանել մեր ազգային ինքնությունն ու ավանդույթները, հասնել հաղթանակների:
Նախագահ Սահակյանը Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին բնութագրել է որպես ականավոր եկեղեցական և հասարակական գործչի, ով հանդիսանում է Արցախը խորհրդանշող կերպարներից մեկը` հավելելով, որ նա արժանիորեն շարունակում է պատմական Գանձասարի մեծ առաջնորդների հերոսական գործը:
Միջոցառմանը մասնակցել են Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր Հայաստանից և արտերկրից:

Архиепископ Паргев Мартиросян удостоен звания «Герой Арцаха»
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян принял участие 28 сентября в Гандзасарском монастырском комплексе в торжественном мероприятии, посвященном 25-летию воссоздания Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В ходе мероприятия глава государства вручил орден «Золотой орел» предводителю Арцахской епархии архиепископу Паргеву Мартиросяну, удостоенному высшего звания «Герой Арцаха».
В своем слове президент отметил важную роль церкви в жизни армянского народа и Арцаха, подчеркнув, что без церкви было бы невозможно их существование, сохранение национальной идентичности и традиций, достижение побед.
Президент Б.Саакян охарактеризовал архиепископа Паргева Мартиросяна как выдающегося церковного и общественного деятеля, являющегося одним из символизирующих Арцах образов, добавив, что он достойно продолжает героическое дело великих предводителей исторического Гандзасара.
В мероприятии приняли участие спикер Национального собрания Ашот Гулян, премьер-министр НКР Ара Арутюнян, другие должностные лица, гости из Армении и из-за рубежа.