Սամվել Ալեքսանյանը կամրապնդի մենաշնորհը
Ինչպես օրերս նշել էր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը», Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության պայմանագրից դատելով՝ այդ գործընթացը չի վնասի Սամվել Ալեքսանյանի բիզնեսին, քանի որ 2015-2025թթ.-ի ընթացքում վերամշակման համար շաքարի հումքն ազատվում է մաքսատուրքերից: Իսկ Ալեքսանյանին պատկանող «Լուսաստղ Շուգրը», ինչպես հայտնի է, ներմուծում է վերամշակման ենթակա շաքարավազ, որն արտադրական վերջին ցիկլով անցնելուց հետո վաճառվում է: Այս մասին գրել է «168 Ժամը»:
«Սակայն «չի վնասի»-ն չափազանց մեղմ է ասված: Բանն այն է, որ պատրաստի շաքարավազի ներմուծման համար Հայաստանում գործում է 10 տոկոս մաքսատուրք, (դա կազմում է 60-65 դոլար՝ 1 տոննայի համար): Մինչդեռ ՄՄ մաքսային օրենսգրքով շաքարավազի 1 տոննայի համար գանձվում է միջինը 250 դոլար: Սովորական շաքարավազի ներմուծման համար արտոնություններ նախատեսված չեն: Այսինքն, պատրաստի շաքարավազ ներմուծելն ավելի կթանական, իսկ սա նշանակում է, որ Սամվել Ալեքսանյանի բիզնեսը ոչ միայն չի վնասվի, այլև նրա մենաշնորհային դիրքերը կամրապնդվեն»,- գրել է թերթը:

«168 часов»: Самвел Алексанян укрепит свои позиции
Газета «168 часов» пишет со ссылкой на «Объединение информированных граждан», что, судя по договору о вступлении Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС), эта сделка не навредит бизнесу Самвела Алексаняна, поскольку в целях переработки сахарное сырье будет освобождено от таможенных пошлин на 2015-2025 гг.
Принадлежащая Алексаняну компания «Лусастх Шугр» импортирует сахарное сырье, которое после прохождения последнего цикла производства выставляется на продажу.
«Однако «не навредит» сказано довольно мягко. Дело в том, что для импорта готового сахара в Армении действует 10%-ая таможенная пошлина ($60-65 за 1 тонну). Однако, согласно таможенную кодексу Таможенного союза, за 1 тонну взимается $250. Для импорта обычного сахарного песка не предусмотрены какие-либо льготы. То есть, импорт готового сахара подорожает, а это означает, что бизнес Самвела Алексаняна не только не пострадает, но также сохранится его монопольная позиция», - пишет газета.