Զոհրաբյան. Լավ գիտեմ, թե ինչ է միջազգային հանրության անգործությունը
ԵԽԽՎ-ն այսօր հրատապ կարգով քննարկել է «Մարդկության դեմ սպառնալիքը` առաջացած «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության կողմից. բռնությունը քրիստոնեաների, ինչպես նաև կրոնական ու էթնիկ այլ համայնքների հանդեպ» թեմայով զեկույցը: ԵԽԽՎ-ում այս մասին խոսել է հայկական պատվիրակության անդամ, ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա իր ելույթում անդրադարձել է Հյուսիսային Իրաքում` «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության կողմց եզդիների հանդեպ իրականացվող ցեղասպանության մասին` կոչ անելով միջազգային հանրությանը կանգնեցնել 21-րդ դարի նորագույն ցեղասպանությունը. «Պիտի անել հնարավորը այս անմարդկային ցեղասպանությունը կանգենցնելու, սովի մատնված փախստականներին օգնելու համար: 100 տարի առաջ տեղի ունեցավ հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը և ես շատ լավ գիտեմ, թե ի՞նչ է նշանակում միջազգային հանրության լռությունն ու անգործությունը»,- մասնավորապես հայտարարել է նա:
Ն. Զոհրաբյանն իր ելույթում էսել է.
«Այն, ինչ կատարվում է այսօր Հյուսիսային Իրաքում, այլ կերպ, քան ցեղասպանություն բնորոշել հնարավոր չէ: Անգամ ամենազարհուրելի երազում հնարավոր չէր պատկերացնել, որ 21-րդ դարում հնարավոր են նման վայրագություններ: «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական ահաբեկչական խմբավորումը Իրաքի հյուսիսում իրական ցեղասպանություն է իրականացնում. հողին են հավասարեցվում եզդիների և քրդերի տները, գնդակահարվում, մորթվում են բոլոր այն եզդիները, ովքեր չեն համաձայնում կրոնափոխ լինել:
Ծայրահեղականների կարգախոսն է` «Իսլամ, կամ մահ»: Հայտնի են հարյուրավոր դեպքեր, երբ երեխաներին ողջ-ողջ թաղել են մոր աչքի առաջ, իսկ մայրերին բռնաբարել ու սպանել երեխաների աչքի առաջ: Հազարավոր եզդիների, հատկապես կանանց ու երեխաների, անարգելուց հետո, վաճառում են որպես ստրուկ: Բազմաթիվ դեպքեր են եղել, երբ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից անարգանքի ենթարկված կանայք, վերադառնալով Սինջար լեռան վրա գտնվող փախստականների ճամբարը, իրենց հայրենակիցներին խնդրել են սպանել իրենց: Ու երբ վերջիններս հրաժարվել են, աղջիկներն ինքնասպանություն են գործել` նետվելով ժայռից:
Հազարավոր եզդի փախստականներ մահանում են սովից և ջրի պակասից: Այս ամենը զարհուրելի է և այս ամենը տեղի է ունենում այսօր, ողջ քաղաքակիրթ մարդկության աչքի առաջ: Ինչպիսի՞ հրեշ պետք է լինել` մանկահասակ երեխաների ողջ-ողջ թաղելու համար: Ինչպիսի՞ հրեշ պետք է լինել` իր մասնագիտական պարտականությունը կատարող ամերիկացի լրագրողին հրապարակային գլխատելու համար:
Սեպտեմբերի 21-ին` Հայաստանի անկախության օրը, «Իսլամական պետության» ծայրահեղականները ականապատել ու պայթեցրել են Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի` Սիրիայի Դեր Զորի Սուրբ Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Ինձ համար, որպես հայի, այսօր այս ամենի մասին խոսելը կրկնակի ցավ է, որովհետև հարյուր տարի առաջ Օսմանյան Թուրքիայում իմ 1.5 միլիոն հայրենակիցներ տեղահանվեցին ու ենթարկվեցին ցեղասպանության: 100 տարի առաջ նույն կերպ օսմանական հրեշները ողջ-ողջ թաղում էին երեխաների ու հղի կանանց, սպանում, ավիրում և թալանում:
Մենք պիտի թույլ չտանք, որպեսզի պատմությունը կրկնվի: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է, որ բացի դատապարտող հայտարարություններից, հստակ քայլեր ձեռնարկվեն պատժելու ահաբեկիչ իսլամիստներին ու նրանց հովանավոր երկրներին, որոնք հետևողականորեն շարունակում են զենք ու գումար մատակարարել ահաբեկիչներին: Պիտի անել հնարավորը` այս անմարդկային ցեղասպանությունը կանգենցնելու, սովի մատնված փախստականներին օգնելու համար: 100 տարի առաջ տեղի ունեցավ հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը և ես շատ լավ գիտեմ, թե ի՞նչ է նշանակում միջազգային հանրության լռությունն ու անգործությունը»:

Н.Зограбян: Армения знает, что значит бездействие международного сообщества
Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) в срочном порядке обсудила доклад на тему «Угроза человечеству со стороны террористической организации „Исламское государство”. Насилие в отношении христиан и других религиозных и этнических общин».
Член армянской делегации в ПАСЕ, секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Наира Зограбян в своем выступлении обратилась к геноциду, осуществляемому в Северном Ираке террористической организацией «Исламское государство» в отношении езидов, призвав международное сообщество остановить новый геноцид в 21 веке.
Текст выступления армянского парламентария приводим ниже:
«То, что сегодня происходит в Северном Ираке, иначе, как геноцид, назвать невозможно. Даже в самом кошмарном сне невозможно представить, что в 21-м веке возможны подобные варварства. Радикальная террористическая группировка „Исламское государство” на севере Ирака осуществляет настоящий геноцид: сравниваются с землей дома езидов и курдов, подвергаются расстрелу и резне все езиды, отказывающиеся менять вероисповедание.
Лозунг радикалов: „Ислам, или смерть”. Известны сотни случаев, когда детей заживо хоронили на глазах матерей, а матерей насиловали и убивали на глазах детей. Подвергнув унижениям, тысяч езидов, в частности женщин и детей, продают в рабство. Известны многочисленные случаи, когда подвергшиеся унижениям со стороны террористической группировки „Исламское государство” женщины, вернувшись в расположенный на горе Синджар лагерь для беженцев, просили своих единоверцев убить их. Но никто не хотел этого делать. Тогда они бросались со скалы, совершая самоубийство.
Тысячи беженцев-езидов умирают от голода и нехватки воды. И весь этот ужас происходит сегодня, на глазах всего цивилизованного человечества. Какими чудовищами надо быть, чтобы заживо хоронить малолетних детей?! Какими чудовищами надо быть, чтобы публично обезглавить американского журналиста, выполнявшего свой профессиональный долг?!
21 сентября, в День независимости Армении, радикалами „Исламского государства” была заминирована и взорвана воздвигнутая в память о жертвах Геноцида армян армянская церковь Србоц Наатакац (Святых Великомучеников) в Дейр-эз-Зоре. Для меня, как для армянки, говорить сегодня об этом причиняет двойную боль, так как 100 лет назад в Османской Турции были депортированы и подвергнуты геноциду 1,5 млн. моих соотечественников. 100 лет назад точно так же османские чудовища заживо хоронили детей и беременных женщин, убивали, разрушали и грабили.
Мы не должны допустить, чтобы история повторилась. А для этого, помимо осуждающих заявлений, необходимы и четкие шаги для того, чтобы наказать террористов-исламистов и поддерживающие их страны, которые продолжают последовательно поставлять оружие и финансирование экстремистам. Нужно сделать все возможное для того, чтобы остановить этот геноцид и оказать помощь голодающим беженцам. 100 лет назад был совершен геноцид в отношении армянского народа, и я прекрасно знаю, что значат молчание и бездействие международного сообщества».