Մեղադրողը 13 տարվա ազատազրկում է պահանջել Վազգեն Խաչիկյանի համար
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր հրապարակվեց Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների գործով դատավճիռը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարության սոցիալական պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի համար մեղադրողը 13 տարվա ազատազրկում է պահանջել, Աշոտ Աբրահամյանի համար` 6,5-ական տարվա, Վիգեն Գևորգյանի համար՝ 4,5 տարվա, Հովհաննես Գրիգորյանի համար՝ 5,5 տարվա, Վահագն Խաչատրյանի համար՝ 5,5 տարվա, Սամվել Էլբակյանի համար՝ 5 տարվա, Հովհաննես Հովհաննիսյանի համար՝ 5,5 տարվա, Սարգիս Սարգսյանի համար՝ 4 տարի 7 ամիս, Արթուր Սուքիասյանի համար՝ 4 տարի 6 ամիս, Համլետ Մարտիրոսյանին՝ 4 տարի, Հրանուշ Դանիելյանի համար՝ 4 տարի, սակայն պատիժը պայմանական չկիրառել, 1 տարի փորձաշրջան կիրառել, Բագրատ Մուրադյանին՝ 4 տարվա և Արմեն Խաչատրյանին՝ 4-ական տարի ժամկետով:
Մեղադրողը իր ճառում ասաց, որ այս հանցագործությամբ հեղինակազրկվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարության լիազոր մարմինը:

Prosecutor requests 13 years for Vazgen Khachikyan
At today’s court sitting in the case of former head of Armenia’s State Social Security Service Vazgen Khachikyan, the prosecutor made a speech requesting 13 year imprisonment for Khachikyan and seizure of his property.
As regards other persons involved in the “pension case”, the prosecutor requested 6.5 years for Ashot Abrahamyan, 6 years 2 months for Hovhannes Grigoryan, 4.5 years for Vigen Gevorgyan and Arthur Sukiasyan, 6.5 years for Vahagn Khachatryan and Hovhannes Hovhannesyan, 5 years for Samvel Elbakyan, and 4 years for Hamlet Martirosyan, Bagrat Muradyan, Armen Khachatryan and Hranush Danielyan.
The prosecutor petitioned for parole and one-year probation for Hranush Danelyan.
The defendants owe the state 267 million 583 thousand 336 drams, the prosecutor said. The defense lawyers were given time to prepare their speeches.