Արա Պապյանը՝ ԵՏՄ պայմանագրի մասին. Վստահ եմ, որ խնդիրներ ենք ունենալու
Ստորագրությամբ Հայաստանը չի դառնում ԵՏՄ անդամ, այս պայմանագիրը դեռ պետք է վավերացվի: Այս մասին այսօր ԵՏՄ անդամակցության պայմանագիրը ստորագրելու վերաբերյալ քննարկման ժամանակ ասաց «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Արա Պապյանը:
Նա հիշեցրեց, որ արդեն հինգ տարի է ստորագրվել են հայ-թուրքական արձանագրությունները, սակայն դրանք ուժ չունեն, քանի որ չեն վավերացվել.
«Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ մենք լուրջ խնդիրներ ենք ունենալու Բելառուսի և Ղազախստանի հետ»,- ասաց Արա Պապյանը՝ բացատրելով, որ թեև Ղազախստանի նախագահը խոսում էր փոխզիջումից, սակայն նման տարբերակ ստորագրված պայմանագրում ամրագրված չէ:
«Բանավոր ջենտլմենական պայմանավորվածություններ են, որոնք կարող են գործել մեկ կամ երեք տարի: Եթե հետագայում ղազախները պնդեն, որ պետք է դրվի մաքսակետ Արցախի և Հայաստանի միջև, մենք ի՞նչ պետք է անենք»,- ասաց «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավարը՝ կրկնելով՝ «վստահ եմ, որ խնդիրներ ենք ունենալու»:

Ара Папян: У нас будут серьезные проблемы с Беларусью и Казахстаном
Подписав этот договор, Армения еще становится членом Евразийского экономического союза, этот договор должен быть ратифицирован. Об этом заявил сегодня руководитель центра «Modus Vivendi», политолог Ара Папян в ходе обсуждения на тему членства Армении в ЕАЭС.
Он напомнил о том, что уже пять лет как подписаны армяно-турецкие протоколы, однако они не действуют, поскольку не ратифицированы.
«Тем не менее, считаю, что у нас будут серьезные проблемы с Беларусью и Казахстаном», - сказал Ара Папян. Он уточнил, что хотя президент Казахстана и говорил об уступках, тем не менее, такой вариант в подписанном договоре не закреплен.
«Это устные джентльменские договоренности, которые могут действовать один или три года. Если в дальнейшем казахи будут настаивать на том, что между Арменией и НКР должен быть установлен таможенный пункт, что мы будем делать», - сказал Ара Папян, повторив «уверен, что мы будем иметь проблемы».