Տնտեսագետ. ԵՏՄ անդամակցումն ակնհայտ փակուղի է Հայաստանի համար
Անցած 20 տարիների ընթացքում ձեռնարկվել են բազմաթիվ ինտեգրացիոն նախագծեր և գործել են տարբեր արդյունավետությամբ, բայց պետք է ասել, որ դրանց արդյունավետությունը եղել է բավականաչափ ցածր: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում, անդրադառնալով Հայաստանի ԵՏՄ անդամակցությանը, նման տեսակետ հայտնեց տնտեսագետ Աշոտ Եղիազարյանը:
«Այդ ինտեգրացիոն գործընթացները եղել են շուրջ մեկ տասնյակ, և միշտ չէ, որ հիմնական խաղացողը Ռուսաստանն է եղել, թեև Ռուսաստանը երբեք չի թաքցրել իր հավակնությունները տարածաշրջանի նկատմամբ: Պետք է նկատել, որ այս նախագիծը կունենա նույն ճակատագիրը, ինչ ունեցել են մյուս նախագծերը»,- ասաց նա՝ նկատելով, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ երեկ, ֆորմալ առումով մայիսի 29-ի շարունակությունն էր:
«Այդ ստորագրումը տեղի չունեցավ այնպես, ինչպես Մոսկվան էր ուզում, այլ՝ ձգձգումով, վերջին պահին: Տոնական արտահայտություն չկար մասնակիցների դեմքներին»,- նկատեց նա:
Եղիազարյանի համոզմաբ՝ Հայաստանը փաստացի խորացրեց այն մեկուսացումը, որի մեջ հայտնվել էր դեռևս նախորդ տարվա սեպտեմբերի 3-ից հետո, և արձանագրեց այն, որ Հայաստանն այլևս այլընտրանք չունի:
«Տնտեսագետները լավ գիտեն, որ սա ակնհայտ փակուղի է Հայաստանի համար: Այս մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանը գրանցել է տնտեսական հետընթաց, և որ ամենակարևորն է՝ Հայաստանը զրկվել է այլընտրանքային հարաբերություններ ունենալու հնարավորությունից և սահմանափակվել է միայն ԵՏՄ անդամ երկրներով, հետևաբար, պետք է ասել, որ առանց այլընտրանքի զարգանալ հնարավոր չէ»,- ասաց նա:

Экономист: Членство в ЕАЭС – очевидный тупик для Армении
За последние 20 лет были предприняты и реализованы многочисленные интеграционные проекты, которые действовали с различной эффективностью, при этом довольно низкой. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами экономист Ашот Егиазарян, касаясь членства Армении в Евразийском экономическом союзе.
«Таких интеграционных процессов было порядка одного десятка, и Россия не всегда была основным игроком, хотя и никогда не скрывала своих амбиций в отношении региона. Следует отметить, что этот проект будет иметь ту же судьбу, что и остальные проекты», - сказал экономист.
По его словам, то, что произошло накануне, в формальном смысле является продолжением 29-го мая.
«Это подписание произошло не так, как того желала Москва, а с задержкой, в последний момент. Торжественного выражения на лицах участников не было», - отметил он.
Как подчеркнул А.Егиазарян, Армения фактически усугубила ту изоляцию, в которой оказалась еще после 3-го сентября прошлого года. Он также отметил, что у Армении альтернативы больше нет.
«Экономисты хорошо знают, что это очевидный тупик для Армении. В течение одного года Армения зафиксировала экономический спад, и что самое важное, Армения лишилась возможности альтернативных отношений и ограничилась только странами – членами ЕАЭС. Посему можно сказать, что без альтернативы развитие невозможно», - заявил Ашот Егиазарян.