Տնտեսագետ. ԵՏՄ անդամակցումն ակնհայտ փակուղի է Հայաստանի համար
Անցած 20 տարիների ընթացքում ձեռնարկվել են բազմաթիվ ինտեգրացիոն նախագծեր և գործել են տարբեր արդյունավետությամբ, բայց պետք է ասել, որ դրանց արդյունավետությունը եղել է բավականաչափ ցածր: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում, անդրադառնալով Հայաստանի ԵՏՄ անդամակցությանը, նման տեսակետ հայտնեց տնտեսագետ Աշոտ Եղիազարյանը:
«Այդ ինտեգրացիոն գործընթացները եղել են շուրջ մեկ տասնյակ, և միշտ չէ, որ հիմնական խաղացողը Ռուսաստանն է եղել, թեև Ռուսաստանը երբեք չի թաքցրել իր հավակնությունները տարածաշրջանի նկատմամբ: Պետք է նկատել, որ այս նախագիծը կունենա նույն ճակատագիրը, ինչ ունեցել են մյուս նախագծերը»,- ասաց նա՝ նկատելով, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ երեկ, ֆորմալ առումով մայիսի 29-ի շարունակությունն էր:
«Այդ ստորագրումը տեղի չունեցավ այնպես, ինչպես Մոսկվան էր ուզում, այլ՝ ձգձգումով, վերջին պահին: Տոնական արտահայտություն չկար մասնակիցների դեմքներին»,- նկատեց նա:
Եղիազարյանի համոզմաբ՝ Հայաստանը փաստացի խորացրեց այն մեկուսացումը, որի մեջ հայտնվել էր դեռևս նախորդ տարվա սեպտեմբերի 3-ից հետո, և արձանագրեց այն, որ Հայաստանն այլևս այլընտրանք չունի:
«Տնտեսագետները լավ գիտեն, որ սա ակնհայտ փակուղի է Հայաստանի համար: Այս մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանը գրանցել է տնտեսական հետընթաց, և որ ամենակարևորն է՝ Հայաստանը զրկվել է այլընտրանքային հարաբերություններ ունենալու հնարավորությունից և սահմանափակվել է միայն ԵՏՄ անդամ երկրներով, հետևաբար, պետք է ասել, որ առանց այլընտրանքի զարգանալ հնարավոր չէ»,- ասաց նա:

Economist: Membership of EEU is obvious deadlock for Armenia
In the past 20 years, numerous integration projects were initiated and implemented, with varying degrees of efficiency, mostly with low efficiency, the economist Ashot Yeghiazaruyan told reporters today.
“There have been about a dozen such integration projects, and it was not always that Russia was the main player, although it has never concealed its ambitions concerning the region. It should be noted that this project will suffer the same fate as the others,” the economist said.
In his words, what happened yesterday was - in a formal sense – the continuation of May 29.
Yeghiazarian said the signing did not happen according to Moscow’s scenario, but it took place at the last moment, with a delay, and there was no solemn expression on the participants’ faces.
He stressed that in fact, Armenia has deepened the isolation in which it found itself after the September 3 decision of last year. For Armenia, there is no alternative anymore, Yeghiazaryan added.
“Economists know perfectly well that it is an obvious deadlock for Armenia. An economic decline was recorded in Armenia in the past year. More importantly, Armenia lost the opportunity of alternative contacts and limited itself only to Eurasian Economic Union member states. So one can say that development without an alternative is impossible,” A. Yeghiazaryan said.