Հայաստանի և Արցախի նախագահները մասնակցեցին «UWC Dilijan College»-ի բացմանը
Այսօր Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում մեծ հանդիսավորությամբ բացվեց «UWC Dilijan College»-ը: Բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, Սերբիայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարիեգին Բ-ն, դպրոցի հիմնադիրներն ու գործընկերները:
Դպրոցի բացման արարողությանը սկսվեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնության խոսքով:
Վեհափառի ուղեկցությամբ՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Բակո Սահակյանը և Տոմիսլավ Նիկոլիչը շրջեցին դպրոցում, ծանոթացան կատարված աշխատանքներին և աշակերտների համար ստեղծված պայմաններին:
Նշվեց, որ բացման պահի դրությամբ զուտ շինարարական ծախսը կազմել է 115 մլն դոլար:
Երկրորդ փուլի շինարարության արժեքը 75 մլն դոլար է:
Ներկայում «UWC Dilijan College»-ում սովորում է 16-17 տարեկան 96 աշակերտ: Իսկ 2023 թ աշկերտների ընդհանուր թիվը պետք է հասնի 650-ի: Դպրոցում ուսուցումն իրականացվում է անգլերենով:
Կրթահամալիրի տարածքը կազմում է 37000 քմ, իսկ շինարարության մեկնարկը տրվել է 2012 թ գարնանը:
«Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի անդամ, գործարար Ռուբեն Վարդանյանը լրագրողների հետ զրույցում, շնորհավորելով բոլորին, նշեց, որ այսօր Հայաստանի համար շատ կարևոր օր է:
Ռուբեն Վարդանյանի խոսքերով` կրթությունն ազգի զարգացման հիմքն է և տնտեսական փոփոխությունները հնարավոր է իրականացնել եթե ազգը կրթված է:

Presidents of Armenia and Karabakh attend opening of UWC Dilijan College
The opening ceremony of UWC Dilijan College was held today in the city of Dilijan in Armenia’s Tavush province.
The event was attended by Armenian President Serzh Sargsyan, Serbian President Tomislav Nikolic, President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan, Catholicos of All Armenians Karekin II, and UWC Dilijan’s founders and partners.
Serzh Sargsyan, Tomislav Nikolic, Bako Sahakyan and Catholicos Karekin II toured the college, familiarizing themselves with the work done and the conditions created for UWC Dilijan students.
96 students aged 16-17 currently attend UWC Dilijan College. The instruction language is English. The number of students is expected to reach 650 by 2023. The college complex has an area of 37,000 square meters.