«Բելգիացի շատ խորհրդարանականներ տեղյակ չեն ԼՂ հարցի բովանդակությանը»
Այսօր «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի հանդիպման շրջանակներում, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը հանդիպում է ունեցել Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դիրկ Վան դեր Մաելենի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը, Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամա-կցելուն և տարածաշրջանում առկա իրավիճակին:
Արտակ Զաքարյանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի` որպես հարցի կարգավորման միակ ձևաչափի դերը, ինչպես նաև ընդգծել միջազգային իրավունքի երեք հիմնարար սկզբունքների` տարածքային ամբողջականության, ինքնորոշման իրավունքի և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման կարևորությունը:
Արտակ Զաքարյանը անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի ղեկավարության հայատյաց քաղաքականությանը, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման համար առկա ձևաչափի փոփոխման փորձերին ու նոր պատերազմ սանձազերծելու արկածախնդրությանը` նշելով, որ այսպիսի վարքագիծը անընդունելի է Հայաստանի համար:
Հարցի կապակցությամբ բելգիացի պատգամավորը նշել է, որ հանդիսանալով ԵԽԽՎ-ում Բելգիայի պատվիրակության անդամ, բացասաբար է վերաբերվում վերոնշյալ հանգամանքին, ինչպես նաև բելգիական պատվիրակության ու Բելգիայի Խորհրդարանի որոշ անդամների ադրբեջանամետ դիրքորոշմանն ու հակվածությանը ադրբեջանական լոբբինգին: Պարոն Դիրկ Վան դեր Մաելենը նաև հավելել է, որ բելգիացի շատ խորհրդարանականներ տեղյակ չեն ԼՂ հիմնահարցի բովանդակությանն ու փաստերին, հետևաբար առաջնորդվում են այն սկզբունքով, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանումը հարցի միակ լուծումն է: Այս կապակցությամբ Արտակ Զաքարյանը պատգամավորին ներկայացրել է հարցի էությունն ու պատմությունը, հույս հայտնել ստանալ բելգիական կողմի աջակցությունը ԼՂ հիմնահարցում առավել հավասարակշռված մոտեցում դրսևորելու գործում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիրքորոշման համատեքստում ու համահունչ նաև ԵՄ տեսակետին:
Անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միությանն ՀՀ անդամակցությանը` Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ ՀՀ-ի ինտեգրացիոն այս որոշումը մեծապես պայմանավորված է պետության տնտեսական և անվտանգության շահերով: Արտակ Զաքարյանը հավելել է, որ Հայաստանը եղել և շարունակում է մնալ երոպական արժեքներին հանձնառու պետություն ու պատրաստակամ է շարունակել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ հնարավոր բոլոր ոլորտներում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը պատգամավոր Վան դեր Մաելենին հրավիրել է Հայաստան` 2015թ. ապրիլին մասնակցելու Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակի շրջանակներում անմեղ զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին:

Закарян представил бельгийскому парламентарию суть карабахского вопроса
Сегодня в рамках встречи Бюро Парламентской ассамблеи «Евронест» председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним отношениям, руководитель армянской делегации в ПА «Евронест» Артак Закарян провел встречу с главой постоянной комиссии Палаты представителей Бельгии по внешним отношениям Дирком Ван дер Маеленом. Об этом сообщили в постоянной комиссии парламента Армении по внешним отношениям.
В ходе встречи стороны обратились к процессу мирного урегулирования карабахского конфликта, к вопросу вступления Армении в Евразийский экономический союз и сложившейся в регионе ситуации.
А.Закарян отметил важность роли Минской группы ОБСЕ как единственного формата карабахского урегулирования, а также важность трех принципов международного права – территориальной целостности, права наций на самоопределение, принципа неприменения силы или угрозы силой.
Парламентарий указал на армяноненавистническую политику руководства Азербайджана, попытки изменить формат карабахского урегулирования и авантюрные намерения развязать новую войну. А.Закарян подчеркнул неприемлемость подобного поведения для Армении.
В связи с этим бельгийский парламентарий отметил, что он, являясь членом делегации Бельгии в ПАСЕ, негативно относится к вышеуказанному обстоятельству, а также к проазербайджанской позиции и склонности некоторых членов бельгийской делегации и парламента Бельгии к азербайджанскому лоббингу.
При этом Дирк ван дер Маелен добавил, что многие бельгийские парламентарии не знакомы с фактами и содержанием карабахской проблемы, соответственно они руководствуются принципом, что сохранение территориальной целостности Азербайджана является единственным решением проблемы.
В этой связи Артак Закарян представил парламентарию суть и историю вопроса, выразив надежду на получение поддержки бельгийской стороны в деле проявления более сбалансированного подхода к карабахской проблеме в контексте позиции МГ ОБСЕ и созвучно точке зрения ЕС.
Обратившись к членству Армении в ЕАЭС, Артак Закарян отметил, что это интеграционное решение обусловлено в значительной степени экономическими интересами и интересами безопасности государства. А.Закарян добавил, что Армения была и остается государством, приверженным европейским ценностям, и готова продолжить сотрудничество с ЕС во всех возможных сферах.
Артак Закарян пригласил Дирка ван дер Маелена посетить Армению в апреле 2015 года для участия в мероприятиях, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян.