«Բելգիացի շատ խորհրդարանականներ տեղյակ չեն ԼՂ հարցի բովանդակությանը»
Այսօր «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի հանդիպման շրջանակներում, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը հանդիպում է ունեցել Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դիրկ Վան դեր Մաելենի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը, Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամա-կցելուն և տարածաշրջանում առկա իրավիճակին:
Արտակ Զաքարյանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի` որպես հարցի կարգավորման միակ ձևաչափի դերը, ինչպես նաև ընդգծել միջազգային իրավունքի երեք հիմնարար սկզբունքների` տարածքային ամբողջականության, ինքնորոշման իրավունքի և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման կարևորությունը:
Արտակ Զաքարյանը անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի ղեկավարության հայատյաց քաղաքականությանը, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման համար առկա ձևաչափի փոփոխման փորձերին ու նոր պատերազմ սանձազերծելու արկածախնդրությանը` նշելով, որ այսպիսի վարքագիծը անընդունելի է Հայաստանի համար:
Հարցի կապակցությամբ բելգիացի պատգամավորը նշել է, որ հանդիսանալով ԵԽԽՎ-ում Բելգիայի պատվիրակության անդամ, բացասաբար է վերաբերվում վերոնշյալ հանգամանքին, ինչպես նաև բելգիական պատվիրակության ու Բելգիայի Խորհրդարանի որոշ անդամների ադրբեջանամետ դիրքորոշմանն ու հակվածությանը ադրբեջանական լոբբինգին: Պարոն Դիրկ Վան դեր Մաելենը նաև հավելել է, որ բելգիացի շատ խորհրդարանականներ տեղյակ չեն ԼՂ հիմնահարցի բովանդակությանն ու փաստերին, հետևաբար առաջնորդվում են այն սկզբունքով, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանումը հարցի միակ լուծումն է: Այս կապակցությամբ Արտակ Զաքարյանը պատգամավորին ներկայացրել է հարցի էությունն ու պատմությունը, հույս հայտնել ստանալ բելգիական կողմի աջակցությունը ԼՂ հիմնահարցում առավել հավասարակշռված մոտեցում դրսևորելու գործում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիրքորոշման համատեքստում ու համահունչ նաև ԵՄ տեսակետին:
Անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միությանն ՀՀ անդամակցությանը` Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ ՀՀ-ի ինտեգրացիոն այս որոշումը մեծապես պայմանավորված է պետության տնտեսական և անվտանգության շահերով: Արտակ Զաքարյանը հավելել է, որ Հայաստանը եղել և շարունակում է մնալ երոպական արժեքներին հանձնառու պետություն ու պատրաստակամ է շարունակել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ հնարավոր բոլոր ոլորտներում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը պատգամավոր Վան դեր Մաելենին հրավիրել է Հայաստան` 2015թ. ապրիլին մասնակցելու Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակի շրջանակներում անմեղ զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին:

Zakaryan presents core of Karabakh problem to Belgian MP
As part of the meeting of the Euronest PA Bureau, Chairman of the Armenian parliament’s standing committee on foreign relations, head of the Armenian delegation to the Euronest Parliamentary Assembly Artak Zakaryan met today with the standing committee’s head of Belgian Chamber of Representatives Dirk Van der Maelen, according to the Armenian parliament’s standing committee on foreign relations.
The sides discussed the Karabakh conflict peaceful settlement process, Armenia’s entry into the Eurasian Economic Union, and the regional situation.
Artak Zakaryan underlined the role of the OSCE Minsk Group as the only format for a Karabakh resolution as well as the importance of three principles of international law – territorial integrity, peoples’ right to self-determination, and nonuse of force or threat of force.
He spoke about the Armenophobic policy of Azerbaijani leadership and the attempts to change the format of the Karabakh settlement process and unleash a new war. Zakaryan stressed Azerbaijani conduct’s inadmissibility for Armenia.
In this connection the Belgian MP said that while being a member of the Belgian delegation to the PACE, he has a negative opinion of the abovementioned circumstance and the pro-Azerbaijani position of some members of the Belgian delegation and the parliament of Belgium and their inclination to Azerbaijani lobbying.
Dirk Van der Maelen added that many Belgian MPs are not familiar with the facts and content of the Karabakh problem so they are guided by the principle that maintaining Azerbaijan’s territorial integrity is the only resolution to the problem.
Artak Zakaryan presented the core and history of the problem to Mr. Maelen, expressing hope that the Belgian side will show support by taking a more balanced approach to the Karabakh problem in the context of the OSCE Minsk Group’s position and in line with the EU’s standpoint.
Speaking about Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union, A. Zakaryan said that this integration decision is conditioned mainly by Armenia’s economic and security interests. He added that Armenia was and remains a state committed to European values and is prepared to continue cooperation with the EU in all the possible spheres.
Artak Zakaryan invited Dirk Van der Maelen to visit Armenia in April 2015 in order to attend the Armenian Genocide Centennial events.