Է. Նալբանդյանը և Է. Ֆուրնյեին քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները
Այսօր ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի գլխավոր դեպարտամենտի պետ Էրիկ Ֆուրնյեին, ով Հայաստան է ժամանել՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև անցկացվող խորհրդատվություններին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Արտգործնախարարը գոհունակություն է հայտնել հայ-ֆրանսիական երկկողմ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններում առկա բարձր մակարդակի և ինտենսիվ շփումների կապակցությամբ` ընդգծելով, որ դրանք նպաստավոր դաշտ են ստեղծում՝ երկու երկրների միջև առկա բազմաբնույթ համագործակցության առավել ամրապնդման և ընդլայնման համար:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի, միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցությանը, մտքեր փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերությունները, այդ ձևաչափով ընթացող համագործակցությունը:
Հանդիպման օրակարգում են եղել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության սերտացման հարցերը։
Արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ քննարկումների ընթացքում նախարար Նալբանդյանը կարևորել է Ֆրանսիայի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միասնական ջանքերն` ուղղված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերի վերջին Ֆրանսիայի նախագահի նախաձեռնությամբ Փարիզում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներին։

Глава МИД Армении обсудил с Эриком Фурнье отношения Армения-ЕС
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял главу Департамента континентальной Европы МИД Франции Эрика Фурнье, прибывшего в Ереван для участия в консультациях между внешнеполитическими ведомствами. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр иностранных дел выразил удовлетворение высоким уровнем армяно-французских отношений и интенсивными контактами, подчеркнув, что это создает благоприятную почву для дальнейшего укрепления и расширения разностороннего сотрудничества между двумя государствами.
В ходе встречи собеседники обратились к вопросам развития двусторонних отношений, взаимодействия в международных организациях, обменялись мнениями вокруг актуальных международных и региональных проблем.
Стороны обсудили отношения Армения – Европейский Союз и текущего сотрудничества в данном формате.
В повестке обсуждения были и вопросы углубления взаимодействия в рамках Международной организации франкофонии.
В ходе обсуждений вокруг процесса мирного урегулирования карабахского конфликта глава МИД Армении подчеркнул важность совместных усилий Франции и других стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России и Соединенных Штатов, направленных на исключительно мирное урегулирование проблемы. В данном контексте стороны коснулись подготовки намеченной на конец октября по инициативе президента Франции парижской встречи президентов Армении и Азербайджана.