Է. Նալբանդյանը և Է. Ֆուրնյեին քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները
Այսօր ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի գլխավոր դեպարտամենտի պետ Էրիկ Ֆուրնյեին, ով Հայաստան է ժամանել՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև անցկացվող խորհրդատվություններին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Արտգործնախարարը գոհունակություն է հայտնել հայ-ֆրանսիական երկկողմ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններում առկա բարձր մակարդակի և ինտենսիվ շփումների կապակցությամբ` ընդգծելով, որ դրանք նպաստավոր դաշտ են ստեղծում՝ երկու երկրների միջև առկա բազմաբնույթ համագործակցության առավել ամրապնդման և ընդլայնման համար:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի, միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցությանը, մտքեր փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերությունները, այդ ձևաչափով ընթացող համագործակցությունը:
Հանդիպման օրակարգում են եղել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության սերտացման հարցերը։
Արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ քննարկումների ընթացքում նախարար Նալբանդյանը կարևորել է Ֆրանսիայի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միասնական ջանքերն` ուղղված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերի վերջին Ֆրանսիայի նախագահի նախաձեռնությամբ Փարիզում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներին։

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan received today Eric Fournier, Head of the Continental Europe Department of French MFA who arrived in Yerevan to participate in consultations between the Foreign Ministries, Armenian MFA said.
Welcoming the guest, Nalbandyan expressed satisfaction with the existing high-level Armenian-French bilateral relations, underlining that it serves as a solid basis for further strengthening and expanding of multi-dimensional cooperation between the two countries.
During the meeting the sides touched upon issues related to the development of bilateral relations and coopeartion of international organizations.
They exchanged views about urgent issues of international and regional agenda.
The sides also discussed Armenia-EU relations and cooperation in this framework.
The agenda of the meeting also included questions concerning promotion of cooperation in the framework of the Francophonie Organization.
During the discussions on the Nagorno-Karabakh peace process Minister Nalbandian stressed the importance of joint efforts of France, as well as other Co-Chair Countries of the OSCE Minsk Group - Russia and the United States towards an exclusively peaceful resolution of the problem. In this context the sides touched upon preparatory work for the upcoming meeting of Presidents of Armenia and Azerbaijan at the initiative of the President of France, which will take place in Paris in late October.