«Ս. Նահատակացի պայթեցումը մշակութային ցեղասպանության վառ դրսևորում է»
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Ժնևում Միջխորհրդարանական միության 131-րդ վեհաժողովի շրջանակում նախօրեին հանդիպում է ունեցել Միջխորհրդարանական միությունում Լիբանանի Հանրապետության պատվիրակության հետ:Այս մասին հայտնում են ԱԺ փոխնախագահի մամուլի գրասենյակից:
Կողմերն արձանագրել են, որ մեր օրերում բավականին ընդգրկուն է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը համաշխարհային գործընթացներում՝ անհրաժեշտ համարելով խորհրդարանական համագործակցության աշխուժացումն ու խորացումը:
ԱԺ փոխնախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել 2000 թվականին Լիբանանի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Լիբանանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է վերջերս Դեյր էզ Զորի հայկական Սուրբ նահատակաց եկեղեցու պայթեցմանը՝ այն որակելով որպես մշակութային ցեղասպանության վառ դրսևորում: Նա ընդգծել է, որ եկեղեցու պայթեցումը ներկայիս Թուրքիայի տարածքում տասնյակ հազարավոր հուշարձանների ոչնչացման տրամաբանական շարունակությունն է: Լիբանանյան կողմն իր հերթին քննադատել է հայկական եկեղեցու պայթեցումը՝ նշելով, որ նման գործելաոճը որևէ առնչություն չունի իսլամի հետ:

Sharmazanov: Explosion of Armenian church in Syria is cultural genocide
The Armenian parliamentary vice speaker Edward Sharmazanov who is on a working visit to Geneva met with the Lebanese delegation on October 14 during the 131st assembly of the Inter-Parliamentary Union.
E. Sharmazanov expressed his gratitude for the recognition and condemnation of the Armenian Genocide by the Lebanese parliament in 2000 and for Lebanon’s balanced position on the Karabakh problem.
At the meeting Edward Sharmazanov strongly condemned the September 21 explosion of the Holy Martyrs Armenian Church in Deir ez-Zor, Syria, by terrorists. He called it a striking manifestation of cultural genocide.
The parliamentary vice speaker said the explosion of the Armenian church in Deir ez-Zor is a logical continuation of the destruction of tens of thousands of Armenian monuments in the territory of present-day Turkey.
The Lebanese side also condemned the terrorist act against the Holy Martyrs Armenian Church, noting that such actions have nothing to do with Islam.