«Ս. Նահատակացի պայթեցումը մշակութային ցեղասպանության վառ դրսևորում է»
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Ժնևում Միջխորհրդարանական միության 131-րդ վեհաժողովի շրջանակում նախօրեին հանդիպում է ունեցել Միջխորհրդարանական միությունում Լիբանանի Հանրապետության պատվիրակության հետ:Այս մասին հայտնում են ԱԺ փոխնախագահի մամուլի գրասենյակից:
Կողմերն արձանագրել են, որ մեր օրերում բավականին ընդգրկուն է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը համաշխարհային գործընթացներում՝ անհրաժեշտ համարելով խորհրդարանական համագործակցության աշխուժացումն ու խորացումը:
ԱԺ փոխնախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել 2000 թվականին Լիբանանի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Լիբանանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է վերջերս Դեյր էզ Զորի հայկական Սուրբ նահատակաց եկեղեցու պայթեցմանը՝ այն որակելով որպես մշակութային ցեղասպանության վառ դրսևորում: Նա ընդգծել է, որ եկեղեցու պայթեցումը ներկայիս Թուրքիայի տարածքում տասնյակ հազարավոր հուշարձանների ոչնչացման տրամաբանական շարունակությունն է: Լիբանանյան կողմն իր հերթին քննադատել է հայկական եկեղեցու պայթեցումը՝ նշելով, որ նման գործելաոճը որևէ առնչություն չունի իսլամի հետ:

Шармазанов: Взрыв армянской церкви в Сирии - культурный геноцид
Находящийся с рабочим визитом в Женеве вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 14 октября в рамках 131-й Ассамблеи Межпарламентского союза встретился с делегацией Ливана.
Как сообщили в офисе Э.Шармазанова, вице-спикер парламента Армении выразил благодарность за признание и осуждение парламентом Ливана в 2000 году Геноцида армян, а также за сбалансированную позицию Ливана в вопросе карабахского конфликта.
В ходе встречи Эдуард Шармазанов резко осудил учиненный 21 сентября террористами взрыв армянской церкви Србоц Наатакац (Святых Великомучеников) в Дейр-эз-Зоре (Сирия), квалифицировав это как яркое проявление культурного геноцида.
Вице-спикер парламента Армении подчеркнул, что взрыв армянской церкви в Дейр-эз-Зоре является логическим продолжением уничтожения десятков тысяч памятников, находящихся на территории современной Турции.
Ливанская сторона в свою очередь также осудила также теракт в армянской церкви в Дейр-эз-Зоре, отметив, что подобные действия не имеют никакого отношения к исламу.