Հայ որբերի գորգի ցուցադրությունը անկեղծ քա՞յլ, թե ցինիկ ներկայացում կդառնա
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայտարարել է, որ նոյեմբերին «Հայ որբերի գորգը» ցուցադրության կներկայացվի Սպիտակ տան այցելուների կենտրոնում: Այս մասին տեղեկացնում է «Ասբարեզ» պարբերականը:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմի պաշտոնյաներից մեկն էլ իր հերթին «Ասբարեզ» պարբերականին էլեկտրոնային տարբերակով տեղեկացրել է, որ «նախագահը և վարչակազմի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ բազմիցս ճանաչել ու սգացել են Օսմանյան կայսրության կողմից 1,5 միլիոն հայերի բնաջնջման փաստը: Նրանք հայտարարում են, որ լիարժեք, անկեղծ և արդար ճանաչումը մեր բոլորի` Թուրքիայի, Հայաստանի և Ամերիկայի շահերից է բխում: Այս ոլորտում վարչակազմի աշխատանքի սկզբունքներից մեկն այն է, որ ազգերը ճանաչեն և հաշվի նստեն անցյալի ցավոտ տարերի հետ` կառուցելով արդար և առավել հանդուրժող ապագա»,- ասել է պաշտոնյան:
«Եթե նախագահ Օբամայի` հայոց «որբերի գորգը» ցուցադրելու որոշումը միտված է ներկայացնելու իրական առաջընթացի խորհրդանիշ, նա անկաշկանդ և պարզորոշ կխոսի սարսափելի ու դեռևս անպատիժ հանցագործության` Հայոց ցեղասպանության մասին, որն էլ դարձել է գորգի ստեղծման պատճառ:
Եթե մյուս կողմից` նախագահի որոշումը արտահայտում է ևս մեկ ցինիկ ներկայացում` այն առաջընթացի փոխարեն, որը նա խոստացել էր հայ ժողովրդին, ապա դա ապացույց կլինի, որ նա շարունակում է ի կատար ածել Թուրքիայի մերժողական քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության հարցում»,- նշել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Հիշեցնենք, որ գորգը գործվել է հայ որբերի կողմից 1920-ականներին և պաշտոնապես ներկայացվել Սպիտակ տանը 1925-ին: Այն փոխանցվել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Քելվին Քուլիջին` որպես երախտիքի նշան Միացյալ Նահանգների ցուցաբերած օգնության համար:
Հույս կար, որ գորգը, որը գրեթե 20 տարի գտնվել է պահեստում, կարող է ցուցադրվել 2013 դեկտեմբերի 16-ին Սմիթսոնյան ինստիուտի կողմից անցկացվող միջոցառմանը, որի մեջ ներառվում է նաև դոկտոր Հակոբ Մարտին Դերանյանի` «Նախագահ Քելվին Քուլիջը և հայ որբերի գորգը» աշխատության շնորհանդեսը:
Սակայն սեպտեմբերի 12-ին Սմիթսոնյան ինստիտուտի գիտնականներից մեկը, ով օգնել է միջոցառումը կազմակերպել, չեղյալ է հայտարարել այն` հղում անելով Սպիտակ Տան այն որոշմանը, թե նա չի ցանականում տրամադրել գորգը:
Թուրքիայի կառավարությունը չի ցանկանում Օսմանյան կայսրութան՝ հայերի հանդեպ իրականցված գործողությունները ցեղասպանություն որակել: Իսկ ԱՄՆ-ն էլ իր հերթին չի ցանկանում նեղացնել Թուրքիայի կառավարությանը՝ ներկա պահին այդ թեման շոշափելով:
Հայ որբերի գորգը գործել են միլիոնավոր հանգույցներով, բրդե թելեր վերածել են կենդանիների և բույսերի՝ Եդեմի այգու պատկերի: Այս գորգը գործած որբերը Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած Ցեղասպանության վերապրածներն են:
Օգնության մեծ մասն եկել էր Մերձավոր Արևելքի կազմակերպութիւնից, որին արտոնագրեր էր տրամադրել ԱՄՆ-ի կոնգրեսը՝ կերակրելու և հոգ տանելու Միջին Արևելքում գտնղ հայ և հույն 100.000 որբերի մասին:

The White House will be displaying the Armenian Orphan Rug, also known as the Ghazir Rug, as part of an exhibit at the White House Visitors Center from Nov. 18 to 23, Rep. Adam Schiff (D-Burbank) announced on Wednesday, according to Glendale News-Press.
The exhibit – titled “Thank You to the United States: Three Gifts to Presidents in Gratitude for American Generosity Abroad” - will showcase the rug, as well as the Sèvres vase, given to President Herbert Hoover in appreciation for feeding children in post-World War I France, and the Flowering Branches in Lucite, given to President Barack Obama in recognition of American support of the people of Japan after the devastating earthquake and tsunami in 2010.
The Armenian Orphan Rug was woven by orphans of the Armenian genocide in 1920, and presented to President Calvin Coolidge in 1925 as a symbol of gratitude for American aid and generosity for U.S. assistance during the genocide.
The rug, which measures 11 feet, 7 inches by 18 feet, 5 inches, has more than 4 million hand-tied knots and took the Armenian girls in the Ghazir Orphanage of the Near East Relief Society 10 months to weave.
At the time, President Coolidge noted that, "The rug has a place of honor in the White House where it will be a daily symbol of goodwill on earth.”
The rug has been in storage at the White House for decades. Schiff and the Armenian community have worked with the White House to find a way for the Ghazir rug to be sensitively and appropriately displayed.
“The Armenian Orphan Rug embodies the resilience of the Armenian people through their darkest days and serves as a poignant reminder of 1.5 million Armenians who were murdered in the first genocide of the 20th century,” Schiff said in a statement. "It also reminds Americans that our government was a central player in efforts to call attention to the plight of the Armenian people and provide relief to survivors.”
“Since first raising this issue with the White House, we have worked to find a dignified way to display the Rug so that Americans can come to see this important artifact, and learn about an important chapter of the shared history of the Armenian and American peoples,” he added.
Schiff and Rep. David Valadao, who represents the 21st Congressional District, sent a letter along with 31 other members to President Obama last year urging the Administration to allow exhibition of the rug.