Նախագահի վերջնական դիրքորոշումը հայտնի կլինի 2015–ի փետրվար-մարտին. Tert.am
Tert.am–ը սահմանադրական բարեփոխումների մասին զրուցել է ՀՀ Նախագահի մամուլի խոսնակ Արման Սաղաթելյանի հետ, ով ասել է, որ սահմանադրական բարեփոխումների մասին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերջնական դիրքորոշումը, ըստ ամենայնի, հայտնի կլինի հաջորդ տարվա փետրվար–մարտ ամիսներին։
– Պարոն Սաղաթելյան Հայտնի է, որ Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովըհոկտեմբերի 15-ին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմ է ուղարկել Սահմա¬նադրական բարեփոխումների հայեցակարգը: Որո՞նք են լինելու գործընթացի հետագա քայլերը:
– Այո՛, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը ստացել է Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը: Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի ստեղծումից մինչ օրս կատարվել է մեծածավալ ու հիմնարար աշխատանք, ինչի համար Հանրապետության Նախագահն իր շնորհակալությունն է հայտնել հանձնաժողովին: Նախագահը բարձր է գնահատում նաև հայեցակարգի նախագծի հանրային քննարկումները կազմակերպելու և անցկացնելու կապակցությամբ հանձնաժողովի ձեռնարկած ջանքերը:
Մենք շնորհակալ ենք նաև բոլոր այն հասարակական-քաղաքական գործիչներին ու կազմակերպություններին, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, մասնագիտական կառույցներին ու մասնագետներին, որոնք ակտիվ և արդյունավետ մասնակցություն են ունեցել կարևորագույն այս գործընթացին:
Այսօր մենք ունենք նաև Վենետիկի հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, ըստ որի՝ հայեցակարգը «հիմնված է Հայաստանի իրավիճակի համապարփակ իրավական վերլուծության վրա», իսկ «բարեփոխումների նպատակները արժանի են լիակատար աջակցության, քանի որ դրանք ամբողջովին ուղղված են Եվրոպայի խորհրդի արժեքների իրացմանը»:
Վենետիկի հանձնաժողովը փաստել է, որ հայեցակարգում արտահայտված իրավական դիրքորոշումները համապատասխանում են իր ավանդական դիրքորոշումներին և հատուկ շեշտել, որ սահմանադրական հանձնաժողովի անդամերի հետ հանդիպումների ընթացքում Վենետիկի հանձնաժողովի զեկուցողների արտահայտած տեսակետները հաշվի են առնվել, իսկ հայեցակարգի նախագիծը բարեփոխումների հնարավորություն է ընձեռում, որը չպետք է բացթողնել:
Ինչ վերաբերում է հետագա քայլերին, ապա դրանք կանխորոշված են ՀՀ Նախագահի 2013թ. սեպտեմերի 4-ի հրամանագրով: Հանրապետության Նախագահը լուծելու է հայեցակարգին հավանություն տալու կամ այն մերժելու հարցը: Ընդ որում, դրա համար որոշակի ժամկետներ սահմանված չեն:
Միևնույն ժամանակ, նկատի ունենալով, որ հայեցակարգում արծարծված որոշ հիմնահարցեր ունեն ընդգծված քաղաքական բաղադրիչ, դրանց կապակցությամբ ակնկալվում են լրացուցիչ քաղաքական քննարկումներ և քաղաքական ավելի մեծ կոնսոլիդացիա: Ուստի, հայեցակարգի վերաբերյալ ՀՀ Նախագահի վերջնական դիրքորոշումը, ըստ ամենայնի, հայտնի կլինի 2015 թվականի փետրվար-մարտ ամիսների ընթացքում:

Позиция президента по реформе Конституции будет известна в 2015 году
Tert.am провел беседу на тему конституционных преобразований с пресс-секретарем президента Армении Арманом Сагателяном, который отметил, что окончательная позиция президента РА Сержа Саргсяна по конституционным реформам, по всей вероятности, станет известна в феврале-марте следующего года.
– Г-н Сагателян, известно, что комиссия по конституционным преобразованиям 15 октября направила в аппарат президента РА концепцию конституционных реформ. Какими будут дальнейшие действия?
– Да, аппарат президента РА получил концепцию конституционных преобразований. Со дня создания комиссии по конституционным преобразованиям по сей день была проделана емкая и основательная работа, за которую президент республики поблагодарил комиссию. Президент высоко оценивает усилия комиссии по организации и проведению общественных слушаний проекта концепции.
Мы также благодарны всем тем общественно-политическим деятелям и организациям, органам местного самоуправления, специализированным структурам и специалистам, которые приняли активное и плодотворное участие в этом важнейшем процессе.
Сегодня у нас имеется положительное заключение Венецианской комиссии, согласно которому концепция «зиждется на всеохватывающем правовом анализе ситуации в Армении», а «цели преобразований заслуживают полноценной поддержки, поскольку они полностью нацелены на реализацию ценностей Совета Европы». Венецианская комиссия отметила, что отображенные в концепции правовые позиции соответствуют ее традиционным позициям, и четко подчеркнула, что высказанные в ходе встреч с членами комиссии по конституционным преобразованиям мнения докладчиков Венецианской комиссии были учтены, а проект концепции предоставляет возможность преобразований, которую не стоит упускать.
Что касается дальнейших шагов, то они предопределены указом президента Армении от 4 сентября 2013г. Президент республики решит одобрить или отклонить проект. Причем, никаких конкретных сроков для этого не установлено.
В то же время, имея в виду то, что в некоторых основных вопросах затронутых в концепции присутствует политическая составляющая, в связи с этим ожидаются дополнительные политические обсуждения и еще большая политическая консолидация. Следовательно, окончательная позиция президента РА по концепции, по всей вероятности, будет известна в феврале-марте 2015г.