Նախագահը մասնակցել է «Շախմատը դպրոցներում» խորագրով միջազգային գիտաժողովին
ՀՀ Նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում մասնակցել է հոկտեմբերի 16-18-ը անցկացվող «Շախմատը դպրոցներում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի բացմանը: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ), Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի և Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի կողմից կազմակերպված և Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հետ համագործակցությամբ անցկացվող գիտաժողովին ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ Սմբատ Լպուտյանը: Բանախոսները գիտաժողովը փորձի փոխանակման հիանալի առիթ են համարել, ինչը, նրանց համոզմամբ, կխթանի շախմատի հետագա զարգացումը, կնպաստի դրա դերի և կարևորության բարձրացմանը կրթական համակարգում:
Սերժ Սարգսյանն այնուհետև ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովի և «Շախմատը դպրոցներում» միջազգային գիտաժողովի մասնակիցների հետ ներկա է գտնվել շախմատի աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի քանդակի բացմանը` նրա անունը կրող շախմատի տանը: Քանդակը, որ Տիգրան Պետրոսյանի շախմատային արքա դառնալու կապակցությամբ 1965թ. ստեղծել է հայ նշանավոր քանդակագործ Արա Սարգսյանը, ավելի քան կես դար գտնվել է քանդակագործի հարազատների մոտ` նրա տուն-թանգարանում: Տիգրան Պետրոսյանի 85-ամյակի կապակցությամբ Արա Սարգսյանի ընտանիքը որոշել է այն նվիրել շախմատի տանը:
ՀՀ Նախագահը ներկա է գտնվել նաև մայրաքաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում նորաստեղծ շախմատի դպրոցի բացման արարողությանը: Դպրոցում կարող է անվճար ուսանել 5-ից 8 տարեկան մինչև 350 երեխա, ինչպես մայրաքաղաքի այլ վարչական շրջաններում գործող դպրոցների սաները:

President of Armenia, President of Armenia’s Chess Federation Serzh Sargsyan today participated in “Chess in Schools” international scientific conference held on October 16-18 at Khachatur Abovian State Pedagogic University, the presidential press service reported.
During the event organized by Armenian Ministry of Education and Science, FIDE, Armenia’s Chess Federation, the Chess Academy of Armenia, and Khachatur Abovian Pedagogic University, speeches were made by Armenian Education and Science Minister Armen Ashotyan, FIDE President Kirsan Ilyumzhinov, and First Deputy President of Armenia’s Chess Federation Smbat Lputyan. They considered the conference an excellent opportunity to exchange experience which they said will promote the further development of chess and enhance its role and significance in the educational system.
Then Serzh Sargsyan along with Kirsan Ilyumzhinov and other participants of the conference attended the unveiling of World Chess Champion Tigran Petrosyan’s sculpture at the Chess House named after him. The sculpture was created by Armenian sculptor Ara Sargsyan when Tigran Petrosyan won the World Championship in 1965. The sculptor’s family kept it for over 50 years in Ara Sargsyan’ House-Museum and now – on the 85th birthday of Tigran Petrosyan - they decided to present it to the Chess House in Yerevan.
The Armenian president also attended the opening of a chess school in Yerevan’s Malatia-Sebastia administrative district. About 350 children aged between 5 and 8 can study at the school free of charge.