Վ. Սարգսյան. Ոչ միայն գոյատևեցինք, այլև՝ անկախ պետականության հիմք դրեցինք
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում 2015 թվականին չորս հիմնական ուղղությամբ է նախապատրաստվում: Այս մասին այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի` «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ ասաց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը`
«Հիշողություն՝ մեր զոհերի, մեր ժառանգության, որը վերադարձնելու շուրջ անելիքներ ունենք: Երկրորդ ուղղությունը՝ երախտագիտությունն է: 100 տարի առաջ մեկ ուրիշի համար ձայն բարձրացնելը, մեկ ուրիշի կողքին դժվարին պահին կանգնելը բացառիկ երևույթներ էին»,- ասաց Վ. Սարգսյանը՝ հավելելով, որ երբ թերթում ենք այս ալբոմի էջերը, տեսնում ենք՝ որքան լայնածավալ էր աջակցությունը մեր ժողովրդին. անհատներ, կառույցներ, կազմակերպություններ, պետություններ, ժողովուրդներ իրենց ձայնը բարձրացրեցին և կանգնեցին մեր կողքին և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը առթիվ է երախտագիտության խոսք ասելու նրանց, ովքեր չվախեցան ու գործեցին:
«Երրորդ ուղղությունը՝ մեր գործունեությամբ ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային պայքարում մեր դերի ամրապնդումն է»,- ներկայացրեց Վիգեն Սարգսյանը, նշելով, որ մեր մոտեցումն այն է, որ որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ, հիշեցնել բոլորին այդ հանցագործության ողջ ծավալը, վտանգը:
«Պետք է մեր մասնակցությունը բերենք մարդկության դեմ հանցագործությունների, ցեղասպանության դեմ միջազգային պայքարի կարևոր գործին: Այսօր այս թեման արդիական է ինչպես երբեք՝ հաշվի առնելով Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների ու այլ փոքրամասնությունների դեմ ծավալված հանցավոր իրադարձությունները»,- ընդգծց նա:
«Չորրորդ ուղղությունը՝ վերածնունդն է: Ցեղասպանություն վերապրելը մեկ բան է, ցեղասպանությունից հետո վեր հառնելը՝ մեկ այլ բան: Երբ հետադարձ հայացք ենք նետում, տեսնում ենք, որ հպարտանալու շատ բան ունենք. ոչ միայն գոյատևեցինք, այլ նաև կարողացանք անկախ պետականության ձևավորման հիմք դնել, կարողացանք հաղթահարել մեզ պարտադրված պատերազմը»,- իր խոսքն ամփոփեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը:

Sargsyan: Not only survived, but laid foundation of independent statehood
In Armenia, the State Commission on the Coordination of Events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide is doing preparatory work in four main directions, Chief of the Armenian Presidential Staff, coordinator of the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial Vigen Sargsyan said today during the presentation of the book “Armenian Genocide: Frontpage Coverage in the World Press” written by Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan.
According to Vigen Sargsyan, the first direction is perpetuation of the memory. “The memory of our victims, our heritage for the return of which we still have to take measures. The second direction is gratitude. A hundred years ago a decision to defend someone, to support someone at a difficult time was an exceptional phenomenon. When turning the pages of this album, one can see how large-scale the support was. Private persons, organizations, states, peoples openly supported us. The 100th anniversary of the Armenian Genocide is an occasion to express gratitude to all those who wasn’t afraid to act,” V. Sargsyan said.
The third direction, in his words, consists in strengthening Armenia’s role in the international fight against genocide. “Our position is that the Armenians who were subjected to genocide should remind everyone of the full scale and danger of this crime. We should be involved in the international fight against crimes against humanity, genocides. Today this subject is topical as never before, given the criminal developments with respect to Christians and other minorities in the Middle East”, the Presidential Staff’s chief said.
The fourth direction is rebirth, Vigen Sargsyan said. “To survive genocide is one thing, to revive after it is quite another. Looking back, we can see that we have much to be proud of. Not only did we survive, but we also laid the foundation of independent statehood and won the war forced upon us,” he stated.