Վ. Սարգսյան. Ոչ միայն գոյատևեցինք, այլև՝ անկախ պետականության հիմք դրեցինք
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում 2015 թվականին չորս հիմնական ուղղությամբ է նախապատրաստվում: Այս մասին այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի` «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ ասաց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը`
«Հիշողություն՝ մեր զոհերի, մեր ժառանգության, որը վերադարձնելու շուրջ անելիքներ ունենք: Երկրորդ ուղղությունը՝ երախտագիտությունն է: 100 տարի առաջ մեկ ուրիշի համար ձայն բարձրացնելը, մեկ ուրիշի կողքին դժվարին պահին կանգնելը բացառիկ երևույթներ էին»,- ասաց Վ. Սարգսյանը՝ հավելելով, որ երբ թերթում ենք այս ալբոմի էջերը, տեսնում ենք՝ որքան լայնածավալ էր աջակցությունը մեր ժողովրդին. անհատներ, կառույցներ, կազմակերպություններ, պետություններ, ժողովուրդներ իրենց ձայնը բարձրացրեցին և կանգնեցին մեր կողքին և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը առթիվ է երախտագիտության խոսք ասելու նրանց, ովքեր չվախեցան ու գործեցին:
«Երրորդ ուղղությունը՝ մեր գործունեությամբ ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային պայքարում մեր դերի ամրապնդումն է»,- ներկայացրեց Վիգեն Սարգսյանը, նշելով, որ մեր մոտեցումն այն է, որ որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ, հիշեցնել բոլորին այդ հանցագործության ողջ ծավալը, վտանգը:
«Պետք է մեր մասնակցությունը բերենք մարդկության դեմ հանցագործությունների, ցեղասպանության դեմ միջազգային պայքարի կարևոր գործին: Այսօր այս թեման արդիական է ինչպես երբեք՝ հաշվի առնելով Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների ու այլ փոքրամասնությունների դեմ ծավալված հանցավոր իրադարձությունները»,- ընդգծց նա:
«Չորրորդ ուղղությունը՝ վերածնունդն է: Ցեղասպանություն վերապրելը մեկ բան է, ցեղասպանությունից հետո վեր հառնելը՝ մեկ այլ բան: Երբ հետադարձ հայացք ենք նետում, տեսնում ենք, որ հպարտանալու շատ բան ունենք. ոչ միայն գոյատևեցինք, այլ նաև կարողացանք անկախ պետականության ձևավորման հիմք դնել, կարողացանք հաղթահարել մեզ պարտադրված պատերազմը»,- իր խոսքն ամփոփեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը:

Саркисян:Не только выжили, но заложили основу независимой государственности
В Армении Государственная комиссия по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г., ведет подготовительные работы в четырех основных направлениях. Об этом сегодня заявил руководитель Аппарата президента Армении, координатор мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, Виген Саркисян в ходе презентации книги директора Музея-института Геноцида армян, доктора исторических наук Айка Демояна «Геноцид армян на первых страницах мировой прессы».
По его словам, первое направление – это увековечивание памяти. «Память о наших жертвах, нашем наследии, для возвращения которого нам еще предстоит предпринять меры. Второе направление – благодарность. 100 лет назад решение открыто встать на защиту кого-то, поддержать кого-то в трудную минуту было исключительным явлением. Перелистывая страницы этого альбома, можно заметить, какой широкомасштабной была поддержка народу. Частные лица, структуры, организации, государства, народы открыто поддержали нас. 100-я годовщина Геноцида армян – повод выразить слова благодарности всем тем, кто не побоялся и действовал», - отметил В. Саркисян.
Третье направление, по его словам, заключается в усилении роли Армении в деле международной борьбы с преступлением геноцида. «Наша позиция заключается в том, что как переживший геноцид народ армяне должны напоминать всем весь масштаб и опасность этого преступления. Мы должны принять участие в важном деле международной борьбы с преступлениями против человечности, геноцидами. На сегодня эта тема актуальна как никогда – с учетом преступных развитий в отношении христиан и других меньшинств на Ближнем Востоке», - заявил глава Аппарата президента РА.
Четвертое направление, сказал В. Саркисян, – это возрождение. «Пережить геноцид – это одно, возродиться после него – совсем иное. Если обернуться назад, можно увидеть, что мы многим можем гордиться. Мы не только выжили, но и сумели заложить основу независимой государственности, сумели победить в навязанной войне», - подчеркнул он.