Քաղտեխնոլոգ. Մարդկանց առաջին հերթին իրենց սոցիալական վիճակն է հետաքրքրում
Այսօր քաղաքականության մեջ ես երկու խնդիր եմ տեսնում՝ մարդկանց սոցիալական վիճակը և արդարության պակասը: Այս երկու հարցի մասին գրեթե ոչ մեկ չի խոսում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով երկրում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակին, ասաց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը:
«Անարդարության ֆոնի վրա է, որ հասարակությունը խնդիր ունի իշխանությունների հետ: Շանթի 15 տարեկան տղային դատել են չորս տարով նրա համար, որ պաշտպանել է հորը: Հիմա ինչպե՞ս է նա 18 տարեկանում գնալու հայրենիք պաշտպանելու: Այս ամենն է պատճառը, որ ժողովուրդն իշխանության քայլերը համարում է ոչ ադեկվատ»,- ասաց քաղտեխնոլոգը:
Նրա կարծիքով՝ հոկտեմբերի 10-ին Ազատության հրապարակում հավաքված մարդկանց մոտ չկար այն էներգետիկան, ինչ՝ 2008թ.-ին:
«Ամեն տարի էլ գարնանն ու աշնանը հնչում են իշխանափոխության կոչեր: Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հնարավոր առաջադրմանն, ապա կարծում եմ, որ ընտրություններից 4 տարի առաջ խոսել առաջադրումների մասին՝ անլուրջ է»,- ասաց քաղտեխնելեգը:
«Համոզված եմ, որ մեր հասարակության 99 տոկոսը չգիտի էլ, թե մենք ինչ Սահմանադրություն ունենք ու այդ ի՞նչ փոփոխություններ են դրանում նախատեսված: Մարդկանց իրենց սոցիալական վիճակն է հետաքրքրում առաջին հերթին»,-եզրափակեց խոսքը Կարեն Քոչարյանը:

К.Кочарян: Людей в первую очередь интересует их социальное положение
Сегодня в политике актуальны два вопроса – социальное положение людей и недостаток справедливости. Об этом заявил в ходе встречи с журналистами политтехнолог Карен Кочарян, касаясь создавшейся в стране внутриполитической ситуации.
«У общества возникли проблемы с властями именно на фоне царящей несправедливости. 15-летнего сына Шанта Арутюняна осудили на четыре года за то, что он защищал отца. И как он в 18 лет пойдет защищать родину? Во всем этом причина того, что народ считает действия властей неадекватными», - сказал К.Кочарян.
По мнению политтехнолога, у людей, собравшихся 10 октября на площади Свободы в Ереване, не было той энергетики, которая там царила в 2008 году.
«Каждый год весной и осенью звучат призывы к смене власти. Что касается возможного выдвижения лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, то считаю, что говорить за 4 года до выборов о выдвижении – несерьезно», - сказал политтехнолог.
«Уверен, что 99 процентов общества даже не знают, какую Конституцию мы имеем и какие изменения в ней предусмотрены. Людей в первую очередь интересует их социальное положение», - резюмировал политтехнолог.