«Իշխանությունը մանր խորամանկություն է բանեցնում՝ ժամանակ շահելու համար»
Քիչ առաջ ԱԺ ժողովում ավարտվեց եռյակի հերթական նիստը, որն այս անգամ անց էր կացվում «Ժառանգություն» խմբակցությունում:
Նիստի ավարտից հետո խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը լրագրողների հետ զրույցում, ամփոփելով նիստը,   հայտարարեց, որ քննարկվել են Սահմանամերձ գյուղական համայնքների հարկերի մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծի վերաբերյալ հարցեր:
Ռ. Հակոբյանի խոսքով` իշխանությունները օրենքով ժամանակ են շահում, որպեսզի ընդդիմությանը թույլ չտան արտահերթ նիստ հրավիրելու:
«Սրանք օրենքներ են, որոնք պետք է առանձին-առանձին լուրջ քննարկվեն: Հերթական անգամ խախտվում է ԱԺ կանոնակարգը: Այդ օրենքները նաև հանրային քննարկումների անհրաժեշտություն ունեն: Իշխանություններն ուզում են թույլ չտալ, որպեսզի ընդդիմությունը արտահերթ նիստ հրավիրի և օրենսդրական գրքում փոփոխություններ իրականացնի: Սա մանր խորամանկություն է, որ իշխանությունները փորձում են բանեցնել: Նրանք հանկարծ թմբիրից արթնանում են և որշում են, որ պետք է այս ինչ օրենքը քննարկեն»,-ասաց «Ժառանգության» պատգամավորը:
Վերջինիս խոսքով, այսօր շատ ավելի կարևոր ու հրատապ օրենքներ կան, որոնք քննարկման անհրաժեշտություն ունեն, սակայն իշխանությունները դրանք չեն քննարկում: «Արհեստականորեն օրենքները գցում են իրար ու սկսում դրանք միանգամից քննարկել: Օրենսդրական մշակույթին ծանոթ ցանկացած մարդ կհասկանա, որ այն, ինչ ներկայացվում է, հեռու է պառլամենտական մշակույթից և ԱԺ կանոնակարգի տրամաբանությունից»,-ասաց նա:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե հոկտեմբերի 24-ին կայանալիք հանրահավաքի վերաբերյալ մանրամասներ քննարկվե՞լ են, որին ի պատասխան Ռ. Հակոբյանը ասաց, որ ոչ.

Р.Акопян: Власти, используя маленькие хитрости, пытаются выиграть время
В парламенте Армении завершилось очередное заседание трех политических сил, которое проходило в этот раз во фракции партии «Наследие».
Как заявил во время брифинга в Национальном Собрании руководитель фракции партии «Наследие» Рубен Акопян после очередного рабочего обсуждения «тройки», были рассмотрены вопросы, касающиеся внесения изменений и дополнений в закон о налогах в приграничных сельских общинах.
По словам Р.Акопяна, власти, используя маленькие хитрости, пытаются выиграть время, заполнить повестку законами, чтобы не позволить оппозиции во внеочередном порядке рассмотреть вопросы, действительно достойные обсуждения.
«Это законы, которые должны быть серьезно обсуждены по отдельности. В очередной раз нарушается Регламент Национального Собрания. Власти пытаются не допустить, чтобы оппозиция созвала внеочередное заседание и внесла изменения в законодательство РА», - сказал глава фракции «Наследие».
По его словам, есть более важные и срочные законы, которые требуют обсуждения, однако они не вошли в повестку. «Каждый, кто знаком с законодательной культурой, поймет – все, что делается, выходит за рамки Регламента Национального Собрания и парламентской культуры», - сказал Р.Акопян.
На вопрос журналистов, обсуждались ли детали предстоящего 24 октября митинга, Рубен Акопянг ответил: «Нет».