Աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ անաշխատունակության նպաստը փոխհատուցվի 100%-ով
«Վերջին 4 տարիներին «Ժամանակավոր անաշխատունակության մասին» և «Պետական նպաստների մասին» նպաստներից բխող ծախսերը բյուջեում ավելացել են շուրջ 3 անգամ, ծնելիության մակարդակը չի աճել, սակայն աճել են հղիության և ծննդաբերության համար տրվող նպաստների չափը»,- այսօր կառավարությունում ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Հիշեցնենք, որ կառավարության շենքի առջև աշխատող մայրիկներն ու հղի կանայք բողոքի ակցիա էին կազմակերպել` բողոքելով օրենքի փոփոխությունների դեմ. Այն է` դեմ էին իրենց համար նախատեվսած նպաստներից  20 տոկոսը կրճատել և փոխանցել չաշխատող կանանց. Նրանք առաջարկում էին այլ աղբյուրներ օգտագործել, ոչ թե աշխատող կանանց տրվող գումարներից կրճատել:
«2014թ-ի համար նախատեսված 8.5 մլրդ դրամի փոխարեն նախատեսվում է տրվող նպաստների քանակը հասցնել 12 մլրդ–ի»,- ասաց նախարարը:
Ա. Ասատրյանը կատարված ուսուամնասիրություններից հետո հակված է կարծելու, որ ծննդաբերությունից առաջ որոշ չաշխատող կանայք որևէ հիմնարկում գրանցվում են, ու ստանում նպաստ, որն էլ պատճառ է դառնում նպաստների, սակայն ոչ ծնունդների թվի ավելացման:
«Ներկայացված լուծումների նախագիծը վերջնական չէ, դրանք առաջարկություններ են, որը մենք քննարկում ենք և պատրաստ ենք քննարկել մինչև գանք լիարժեք համաձայնության»,- ասաց Ա. Ասատրյանը: Նախարարը կողմ է արդարությանը` և աշխատող, և չաշխատող մայրերը պետք է նպաստ ստանան. «Մենք չաշխատող մայրերին նպաստ տրամադրելով՝ նվազեցնում ենք ինչ-որ ձևերով ձևակերպվելու և նպաստները ստանալու ռիսկերը»:
«Աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ անաշխատունակության նպաստը փոխհատուցվի 100%-ով»,- հիշեցման կարգով ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը:

А.Асатрян: Пособие должны получать и работающие, и неработающие женщины
За последние 4 года расходы государственного бюджета на пособия, предусмотренные законами Республики Армения «О пособиях по временной нетрудоспособности» и «О государственных пособиях», увеличились почти в 3 раза. Об этом заявил сегодня журналистам после заседания правительства Армении министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян.
Между тем, по словам министра, уровень рождаемости остался прежним, а расходы увеличились.
Напомним, сегодня перед зданием правительства Армении беременные женщины и работающие матери провели акцию протеста. Акция была направлена против сокращения предусмотренных пособий по беременности на 20% для выплаты пособий неработающим беременным женщинам. Участники акции предлагают правительству изыскать другие источники финансирования, а не сокращать предоставляемые работающим женщинам пособия по беременности.
«Вместо запланированных в 2014 году на пособия 8.5 млрд. драмов, предусматривается довести в конце года эту сумму до 12 млрд. драмов», - сказал министр.
Как отметил Артем Асатрян, исследования показывают, что неработающие женщины за 1-2 месяца до родов тем или иным образом оформляются у каких-то работодателей и получают средства из госбюджета. По его словам, это становится причиной увеличения пособий, однако уровень рождаемости не повышается.
«Однако речь не идет об окончательных решениях, это всего лишь предложения, которые мы обсуждаем и готовы обсуждать до тех пор, пока не придем к полноценным решениям», - отметил А.Асатрян.
По мнению министра, пособие по беременности должны получать как работающие, так и неработающие женщины. «Предоставляя пособия неработающим женщинам, мы сокращаем риски оформления на работу теми или иными путями и получения пособий».
Министр труда и социальных вопросов сообщил также, что проведенные исследования показали: ни в одной стране мира пособия по временной нетрудоспособности не выплачиваются в размере 100 процентов.