Աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ անաշխատունակության նպաստը փոխհատուցվի 100%-ով
«Վերջին 4 տարիներին «Ժամանակավոր անաշխատունակության մասին» և «Պետական նպաստների մասին» նպաստներից բխող ծախսերը բյուջեում ավելացել են շուրջ 3 անգամ, ծնելիության մակարդակը չի աճել, սակայն աճել են հղիության և ծննդաբերության համար տրվող նպաստների չափը»,- այսօր կառավարությունում ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Հիշեցնենք, որ կառավարության շենքի առջև աշխատող մայրիկներն ու հղի կանայք բողոքի ակցիա էին կազմակերպել` բողոքելով օրենքի փոփոխությունների դեմ. Այն է` դեմ էին իրենց համար նախատեվսած նպաստներից  20 տոկոսը կրճատել և փոխանցել չաշխատող կանանց. Նրանք առաջարկում էին այլ աղբյուրներ օգտագործել, ոչ թե աշխատող կանանց տրվող գումարներից կրճատել:
«2014թ-ի համար նախատեսված 8.5 մլրդ դրամի փոխարեն նախատեսվում է տրվող նպաստների քանակը հասցնել 12 մլրդ–ի»,- ասաց նախարարը:
Ա. Ասատրյանը կատարված ուսուամնասիրություններից հետո հակված է կարծելու, որ ծննդաբերությունից առաջ որոշ չաշխատող կանայք որևէ հիմնարկում գրանցվում են, ու ստանում նպաստ, որն էլ պատճառ է դառնում նպաստների, սակայն ոչ ծնունդների թվի ավելացման:
«Ներկայացված լուծումների նախագիծը վերջնական չէ, դրանք առաջարկություններ են, որը մենք քննարկում ենք և պատրաստ ենք քննարկել մինչև գանք լիարժեք համաձայնության»,- ասաց Ա. Ասատրյանը: Նախարարը կողմ է արդարությանը` և աշխատող, և չաշխատող մայրերը պետք է նպաստ ստանան. «Մենք չաշխատող մայրերին նպաստ տրամադրելով՝ նվազեցնում ենք ինչ-որ ձևերով ձևակերպվելու և նպաստները ստանալու ռիսկերը»:
«Աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ անաշխատունակության նպաստը փոխհատուցվի 100%-ով»,- հիշեցման կարգով ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը:

In the past four years, state budget expenditures on allowances envisaged by the Law on Temporary Disability Allowances and the Law on Welfare Payments have increased almost three-fold, Armenian Minister of Labor and Social Affairs Artyom Asatryan told journalists after the government session today.
Yet, according to the minister, the birth rate remains the same, although expenditures grew.
Pregnant women and working mothers staged a protest today outside the Armenian government. They protested a 20% reduction in maternity benefits with the aim of increasing benefits for nonworking pregnant women. Protesters said the government should find other sources of finance instead of reducing working women’s maternity benefits.
“Instead of planned expenditures of 8.5 billion drams on benefits in 2014, we envisage increasing this sum to 12 billion drams in late 2014,” the minister said.
According to him, studies show that one or two months before their due date, nonworking women ask an employer to register them as an employee and later they receive money from the state budget. This is the reason why benefits grow, but the birth rate is the same, the minister noted.
“No final decisions have been taken yet. These are proposals that we are now discussing and will continue to discuss until we find an efficient solution,” A. Asatryan said.
He expressed an opinion that both working and nonworking women should receive maternity benefits because payment of benefits to nonworking women will reduce the risk of illegal registration and benefit receiving.