Սերժ Սարգսյան. Իրավունքի գերակայության երաշխավորումն այլընտրանք չունի
Սահմանադրական արդարադատության հիմնահարցերին նվիրված երևանյան 19-րդ միջազգային խորհրդաժողովի մասնակիցներին Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձն ընթերցեց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Նախագահի ուղերձում, որը տրամադրել երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակն, ասված է..
«Խորհրդաժողովի հարգարժա՛ն մասնակիցներ,
Շատ ուրախ եմ, որ կրկին Հայաստան են ժամանել քսանից ավելի երկրների անվանի սահմանադրագետներ՝ քննության առնելու բացառիկ կարևորության մի հիմնախնդիր` մարդու արժանապատվության սահմանադրական կարգավիճակը:
Ուրախ եմ նաև, որ սահմանադրական արդարադատության հիմնախնդիրներին նվիրված երևանյան խորհրդաժողովները, բարի ավանդույթ լինելուց զատ, միջազգային կարևորություն են ձեռք բերել:
Հատկապես ցանկանում եմ կարևորել ներկա խորհրդաժողովի թեման և քննության առարկա հիմնախնդրի անմիջական կապն իրավունքի գերակայության սահմանադրական սկզբունքի երաշխավորման հետ:
Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական զարգացումների շուրջ քսանամյա նորագույն պատմությունը նույնպես վկայում է, որ իրավական, ժողովրդավարական պետության կայացման համար իրավունքի գերակայության երաշխավորումն այլընտրանք չունի: Իսկ վերջինս չի կարող լինել սոսկ բարի ցանկություն: Այն պահանջում է սահմանադրական համարժեք լուծումներ, ներդաշնակ ու գործուն իրավական համակարգ, արդյունավետ գործող կառուցակարգեր, իրավական մտածողության և իրավական մշակույթի անհրաժեշտ միջավայր:
Այս ամենը միանգամից և մեկ օրում չի տրվում: Հաջողություն կարելի է ակնկալել այն դեպքում, երբ իրավունքի գերակայության երաշխավորումը պետական քաղաքականության օրակարգի կարևորագույն խնդիր է դարձել, երբ այն քաղաքական մտածողության շարժիչ ուժն է, երբ անձի արժանապատվությունը նրա ամենօրյա սոցիալական դրսևորումների անբաժան և երաշխավորված ուղեկիցն է:
Մեզ համար քննության առարկա հիմնախնդիրն առավել կարևորվում է` նկատի ունենալով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռնամուխ է եղել կարևոր սահմանադրական բարեփոխումների: Ընդամենն օրեր առաջ է մասնագիտական հանձնաժողովը ներկայացրել սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը: Այն քննարկվել և հավանության է արժանացել նաև Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստում և առաջիկայում քաղաքական քննարկումների փուլ է անցնելու:
Դժվար է վերջին 20-25 տարում մեծ փորձություններ դիմակայող ու արմատապես վերափոխվող հասարակական համակարգի համար պնդել, թե ժողովրդավարությունը հաստատուն ու ցանկալի հիմքերի վրա է, մարդու իրավունքները հուսալիորեն երաշխավորված ու պաշտպանված են, առկա է արդյունավետ և իրավական պետության չափորոշիչներին ներդաշնակ արդարադատական համակարգ: Դրան կարելի է հասնել` երաշխավորելով համարժեք սահմանադրական զարգացումներ, ճիշտ դասեր քաղելով նաև միջազգային հանրության և հատկապես նոր ժողովրդավարության երկրների փորձից: Ես առիթ եմ ունեցել շեշտելու. «Մարդի կ էլ, քաղաքական ուժերն էլ, այսպահային շահերն էլ անցողիկ են, Սահմանադրությունը սերունդների համար է»: Սահմանադրություն, որն ունենա արժեբանական կայուն ու անսասան հիմք և հանրային այնպիսի միջավայր, որ այդ արժեքներն ապրող իրողություն դառնան երկրի ու ժողովրդի համար:
Անշուշտ, նման Սահմանադրության համար անկյունաքարային նշանակություն ունեն մարդու արժանապատվության սահմանադրական ինստիտուտը և դրա իրացման անհրաժեշտ իրավական կառուցակարգերը: Համոզված եմ, որ այս հրատապ հիմնախնդրի շուրջ երևանյան 19-րդ միջազգային խորհրդաժողովում ներկայացվող զեկույցները և քննարկումներն օգտակար դերակատարություն կունենան թե՛ սահմանադրական զարգացումների և թե՛ սահմանադրական արդարադատության պրակտիկայի տեսանկյունից:

Президент Армении: И люди, и политические силы недолговечны
Президент Армении Серж Саргсян направил послание участникам проходящей в Ереване 19-ой международной конференции, посвященной проблемам конституционного правосудия. Как сообщили в пресс-службе президента, в послании, в частности, говорится:
“Весьма рад тому, что в Армению вновь прибыли известные специалисты конституционного права из более чем двадцати стран, чтобы обсудить проблему исключительной важности – конституционный статус достоинства человека.
Я также рад, что ереванская конференция, посвященная проблемам конституционного правосудия, помимо того, что стала доброй традицией, приобрела международную важность.
Хочу особо подчеркнуть важность темы нынешней конференции и непосредственную связь являющейся предметом обсуждения проблемы с гарантированием конституционного принципа верховенства права.
Почти двадцатилетняя новейшая история конституционного развития в Республике Армения также свидетельствует, что гарантированию верховенства права для становления правового, демократического государства нет альтернативы. А гарантирование не может быть лишь благим пожеланием. Оно требует адекватных конституционных решений, гармоничной и действенной правовой системы, эффективно действующих механизмов, необходимой среды правового мышления и правовой культуры.
Все это не дается сразу и за один день. Успеха можно ожидать в том случае, когда гарантирование верховенства права стало важнейшей задачей повестки дня государственной политики, когда оно является движущей силой политического мышления, когда достоинство личности является неотделимым и гарантированным спутником его социальных проявлений.
Для нас являющаяся предметом обсуждения проблема является особо важной, принимая во внимание, что Республика Армения взялась за важные конституционные реформы. Всего несколько дней назад специальная комиссия представила концепцию конституционных реформ. Он также был обсужден и одобрен на пленарном заседании Венецианской комиссии Совета Европы и в ближайшее время пройдет через этап политических обсуждений.
Трудно для противостоящей в последние 20-25-лет большим испытаниям и коренным образом перестраивающейся системы утверждать, что демократия находится на твердом и желаемом фундаменте, права человека надежно гарантированы и защищены, существует эффективная и гармонизированная с критериями правового государства система правосудия. Этого можно достичь, гарантируя адекватное конституционное развитие, извлекая правильные уроки также из опыта международного сообщества и особенно стран новой демократии. Я имел повод акцентировать: «И люди, и политические силы, и сиюминутные интересы недолговечны, Конституция предназначена для поколений». Конституция, которая будет иметь устойчивую и непоколебимую ценностную систему и такую общественную среду, чтобы эти ценности стали живой реальностью для страны и народа.
Несомненно, для подобной Конституции краеугольное значение имеют конституционный институт достоинства человека и необходимые правовые механизмы его реализации. Убежден, что доклады, представляемые по этой актуальной проблеме и ее обсуждения на проводимой в Ереване 19-й международной конференции сыграют полезную роль как с точки зрения конституционного развития, так и практики конституционного правосудия.