Իվան Վոլինկին. Ոչ ոք ԵՏՄ անդամակցությանը դեմ հանդես չի գալիս, բացի մեկից
Հայաստանի անդամակցումը ԵՏՄ-ին ճիշտ ստրատեգիական որոշում էր և դա ամենևին էլ չի նշանակում, թե այդպիսով փակվում են համագործակցության դռները այլ երկրների հետ: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանն էլ ունի հարաբերություններ ԵՄ հետ, այնպես որ՝ շատ նորմալ է, որ պետությունն ունի և զարգացնում է բազմակողմանի հարաբերություններ. «Կարևորն այն է, որ դա չլինի ի վնաս»:
Անդրադառբալով նախօրեին կայացած ընդդիմության հանրահավաքին և իշխանափոխության գաղափարին և այն մտայնությանը, թե այս բոլոր գործընթացները կարող են հանգեցնել ՌԴ հետ հարաբերությունների վատթարացման, Իվան Վոլինկինը նկատել է, որ գրեթե բոլոր ընդդիմադիրները հակառակը` հանդես են գալիս ԵՏՄ-ում Հայաստանի կարգավիճակի օգտին. «Ոչ ոք այդ անդամակցությանը դեմ հանդես չի գալիս, բացի մեկից»:
Ինչ վերաբերում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ընդգծված պրոռուսական ելույթին, դեսպանը ասել է, որ չի ցանկանում այդ մասին խոսել՝ միևնույն ժամանակ նկատելով, թե ՀԱԿ առաջնորդի ելույթի զգալի մասը ևս նվիրված էր ԵՏՄ-ին:

Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union (EEU) is a correct strategic decision, which does not mean that doors of cooperation with other countries are closed, Russian Ambassador to Armenia Ivan Volynkin told reporters today.
In his words, Russia also develops its relations with European Union countries as it is quite normal that a state has multilateral relations. “The main thing is that it would not do harm,” the diplomat stressed.
As regards the regular rally of three Armenian non-pro-government political forces held yesterday, on Oct. 24 in Yerevan’s Liberty Square, the idea of a change of power and the concerns that these processes could result in a deterioration of relations with Russia, Ivan Volynkin said that on the contrary, almost all the opposition forces support Armenia’s membership of EEU.
“None of them, except for one party, is against that membership,” he noted.
Asked to assess the speech made by the leader of the opposition party Armenian National Congress (HAK), first Armenian President Levon Ter-Petrosyan during yesterday’s rally, the Russian ambassador said he is unwilling to make any assessments, but he paid attention to the fact that most of Ter-Petrosyan’s speech was about Armenia’s membership in the EEU.