Իրանցի պաշտոնյա. Իրանի ժողովուրդը հայերի հանդեպ դրական վերաբերմունք ունի
Հայերն ու մուսուլմանները մշտապես կողք կողքի ապրել են խաղաղ և բարեկամական պայմաններում: Այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Իսլամական մշակույթի և կապերի կազմակերպության նախագահ Աբուզար Էբրահիմի-Թորքամանը:
ԻԻՀ Իսլամական մշակույթի և կապերի կազմակերպության նախագահը Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Արամ Ա կաթողիկոսի հետ հանդիպման ընթացքում, անդրադառնալով հայ-իրանական պատմական փոխառնչություններին, մասնավորապես նշել է. «Անկեղծորեն հայտարարում եմ, որ Իրանի ժողովուրդը հայերի հանդեպ դրական վերաբերմունք ունի: Հայերն ու մուսուլմանները մշտապես կողք կողքի ապրել են խաղաղ և բարեկամական պայմաններում»:
Արամ 1-ին կաթողիկոսն էլ իր խոսքում շեշտել է, որ տարիների ընթացքում հայկական կողմի՝ Իրանի Իսլամական մշակույթի և կապերի կազմակերպության հետ ունեցած համագործակցության շնորհիվ դրական արդյունքներ են ստացվել:
Նշենք, որ Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը Իրան էր այցելել՝ մասնակցելու Նոր Ջուղայի Սուրբ Ամենափրկիչ վանքի հիմնադրման 350-րդ ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Նկատենք, որ Իրանում գոյություն ունի երկու հարյուրից ավելի հայկական եկեղեցի, որոնցից Ղարաքիլիսայի վանքը Ւրանի կառավարության ջանքերով ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հուշարձանների պահպանության ցանկում: Առաջիկայում նախատեսվում է Սպահանի հայկական ս. Ամենափրկիչ եկեղեցին (Վանք) ևս գրանցել այդ ցուցակում:
Հայ Առաքելական Եկեղեցին Իրանում ներկայացված է երեք՝ Ատրպատականի, Թեհրանի և Էսֆահանի հայոց թեմերով, իսկ ԻԻՀ Մեջլիսում իրանահայությանը շահերը ներկայացնում են երկու պատգամավորներ Կարեն Խանլարյանը և Ռոբերտ Բեգլարյանը:

Иранский чиновник: У народа Ирана положительное отношение к армянам
Армяне и мусульмане в Иране всегда жили бок о бок в мирных и дружественных условиях. Как передает иранское информационное агентство «ИСНА», об этом заявил глава Организации исламской культуры и связей Исламской Республики Иран Абузар Эбрагими Торкаман.
В ходе встречи с Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом I Абузар Эбрагими Торкаман, обратившись к армяно-иранским историческим связям, в частности отметил: «Искренне заявляю, что у народа Ирана положительное отношение к армянам. Армяне и мусульмане всегда жили бок о бок в мирных и дружественных условиях».
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I в свою очередь отметил, что за годы сотрудничества армянской стороны с Организацией исламской культуры и связей ИРИ достигнуты положительные результаты.
Отметим, что в Иране есть более двухсот армянских храмов, из которых церковь Каракилиса уже включена в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. В будущем предусматривается также включение в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО действующей в Исфахане армянской церкви Всеспасителя (Ванк).
Армянская Апостольская церковь в Иране представлена тремя епархиями – Атрпатаканской, Тегеранской и Исфаханской. А интересы иранских армян в Меджлисе ИРИ представляют два депутата – Карен Ханларян и Роберт Бегларян.