Հարց նախարարին. Ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ ծրագիրը չի ծառայի ի շահ հարուստների
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ այս օրենքներն իրենց նպատակին չեն ծառայում: Այսօր խորհրդարանական լսումների ժամանակ, երբ քննարկվում էր «Ժամանակավոր անաշխատունկության օրեքում» փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, հայտարարեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը` պատասխանելով ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանի հարցին:
«Իսկ կոնկրետ ծնելիության հետ կապված` մենք ունենք նոր ծրագրեր, որոնք խթանում են ծնելիության մակարդակի բաձրացումը: Միանվագ նպաստի ծրագիրը հենց ուղղված է ծնելիության զարգացմանը: Այս պարագայում նաև պետական աջակցություն է ցուցաբերվում, որը լինելու է շարունակական»,- հավելեց նախախարը:
«Ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ այս ծրագիրը չի ծառայելու ի շահ հարուստների»,- հարցադրում արեց ԲՀԿ պատգամավորը` շարունակելով, թե հույս ունի, որ այս ծրագիրը չի ոտնահարի աշխատող հղի կանանց իրավունքները: «Հույս ունեմ, որ այս օրենքը հարուստների հագով չի լինի: Չեմ կարող չկիսել հղի կանանց այդ տպավորությունը»,-ասաց նա:
Ի պատասխան նախարարն ասաց, որ այն գործոնը, որ առաջարկել են, չաշխատող մայրերի համար ծրագիր ներդնելն է, որը պետք է դիտարկվի նաև այս ֆոնում: «Հուսով ենք, որ համատեղ կգտնենք այն լուծումները, որոնք կհանգեցնեն լավագույն արդյունքի»,- ասաց նախարարը:

Асатрян: У правительства есть программы по стимулированию роста рождаемости
Изучения показали, что закон «О пособиях по временной нетрудоспособности» не служит своим целям. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании Армении министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян в ходе обсуждения законопроекта, отвечая на вопрос депутата от фракции «Процветающая Армения» Элинар Варданян.
«Что касается рождаемости, то у нас есть конкретные программы, которые стимулируют повышение уровня рождаемости. Программа единовременного пособия направлена именно на повышение рождаемости. В данном случае оказывается также государственная поддержка, которая будет продолжительной», - отметил министр.
«А какие есть гарантии, что эта программа не будет осуществляться в интересах богатых?» - спросила депутат фракции «Процветающая Армения», выразив надежду, что программа не будет ущемлять права работающих беременных женщин.
«Надеюсь, что этот закон не будет служить интересам богатых. Я склонна разделять обеспокоенность беременных женщин», - сказала она.
В ответ А.Асатрян заявил, что надеется на совместный поиск решений, которые приведут к наилучшему результату.