Վարչապետ. Ոսկեգործության ոլորտի զարգացմանը նոր թափ կտա ԵՏՄ-ին անդամակցումը
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ներկա է գտնվել «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում «Հայաստանը՝ ոսկեգործության տարածաշրջանային կենտրոն» ներդրումային համաժողովի բացմանը: Այն կազմակերպվել է «Երևան շոու-2014» ոսկերչական միջազգային 4-րդ ցուցահանդեսի շրջանակում՝ Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի և «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» համատեղ ջանքերով: Այս մասին հայտնում են Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ՀՀ կառավարության և անձամբ իր անունից ողջունելով համաժողովի կազմակերպիչներին, մասնակիցներին ու հյուրերին՝ վարչապետը նշել է, որ այն կնպաստի Հայաստանի ոսկեգործության ոլորտի զարգացմանը և ներդրումների ներգրավմանը: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ ոսկեգործությունը Հայաստանում զարգացած է եղել դեռևս վաղ անցյալում, և հայ ոսկերիչների աշխատանքները հայտնի են եղել ամբողջ աշխարհում:
«Հայաստանի կառավարությունը կարևորում և հատուկ ուշադրություն է դարձնում ոսկեգործության, ադամանդագործության և ժամագործության ոլորտների զարգացմանը: ՀՀ կառավարության կողմից հավանության արժանացած արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության շրջանակում մշակվել և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին կից արդյունաբերական խորհրդի կողմից հաստատվել են ոսկեգործության, ադամանդագործության և ժամագործության ոլորտների ռազմավարությունները և դրանց իրականացումն ապահովող գործողությունների ծրագիրը, որի նպատակն է Հայաստանը դարձնել գլոբալ հայկական ոսկեգործության հանգույց:
Ոսկեգործության ոլորտի զարգացման համար այսօր նոր խթան կհանդիսանա Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը, ինչը տեղական ընկերություններին լուրջ հնարավորություններ կընձեռի շուկաների ընդլայնման և որակյալ հումքի ձեռքբերման հարցում»,-ընդգծել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է «Մերիդիան» ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը՝ նշելով, որ ոսկեգործության զարգացման համար ձևավորվել է բարենպաստ հարկային և մաքսային դաշտ, և պետություն-մասնավոր հատված արդյունավետ համագործակցության միջոցով այսօր էլ քայլեր են ձեռնարկվում ոլորտի արտադրանքը միջազգային շուկայում պատշաճ ներկայացնելու ուղղությամբ: Հանրապետության վարչապետը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ համատեղ ջանքերով ոլորտը բարձրացնել այնպիսի մակարդակի, որ բոլորը շարունակեն հիանալ հայ ոսկերչական արվեստով:
Ներդրումային համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում է հայրենական և արտասահմանյան ոսկեգործության ոլորտի շուրջ 300 ներկայացուցիչ:

Премьер направил послание по случаю Дня армянского ювелира
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня присутствовал на открытии инвестиционного форума «Армения – региональный центр ювелирного дела». Форум организован в рамках 4-ой международной ювелирной выставки «Ереван шоу 2014».
Как сообщили в пресс-службе правительства, премьер-министр адресовал участникам форума послание, в котором говорится:
«От имени правительства Республики Армения и от себя лично горячо приветствую и поздравляю всех представителей ювелирной сферы по случаю профессионального праздника – Дня армянского ювелира.
В Армении ювелирная сфера была развита еще в далеком прошлом. Работы армянских ювелиров всегда пользовались уважением не только на территории Армении, но и за ее пределами. Этому в значительной степени способствует также деятельность ювелиров армянской диаспоры, которые, питаясь национальными истоками, вносят свой неоценимый вклад в международное признание армянского ювелира и его высокую оценку.
С радостью отмечаю, что ювелирная сфера республики сегодня с честью представлена на внешних рынках и становится все более и более узнаваемой, а высокохудожественная продукция свидетельствует о высоком уровне искусности и мастерства армянских ювелиров.
Правительство Армении в рамках программы действий посредством использования инструментария государственной поддержки и тесного сотрудничества с частным сектором сегодня предпринимает действенные шаги в направлении создания более благоприятных условий для развития сферы, надлежащего представления продукции сферы на внешних рынках. Это, в свою очередь, будет способствовать стратегии превращения Армении в узел глобального армянского златоделия.
Еще раз, поздравляя всех вас с профессиональным праздником, желаю вам неиссякаемой энергии и новых творческих успехов».