Գերմանիայի դեսպան. Նախագահների հանդիպումներից չարժի մեծ ակնկալիքներ ունենալ
Չարժե չափից ավելի լավատես լինել և մեծ արդյունքներ ակնկալել նախագահների հանդիպումներից: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելն՝ անդրադառնալով հոկտեմեբրի 27-ին Ֆրանսիայում Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը.
«Միևնույն ժամանակ՝ կարևոր է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները զրուցում են, կա երկխոսություն»,-ասաց դեսպանը՝ ընդգծելով, որ պետք է հաշտության ուղիներ գտնել հստակ հարցերի շուրջ:
«Այս տարվա մեջ սա նախագահների արդեն երրորդ հանդիպումն է: Երկար ժամանակ նախագահների չէին հանդիպում և դա լռության փուլ էր: Շատ ուրախ ենք, որ Ֆրանսիայի նախագահը նախաձեռնեց նման հանդիպում»,- ասաց Մարելը:

Посол Германии: Переговоры в формате Минской группы ОБСЕ – верный путь
Не нужно быть чрезмерно оптимистичными и ожидать от состоявшейся 27 октября парижской встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева ощутимых результатов. Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами посол Германии в Армении Райнер Морел в ответ на вопрос, считает ли он итоги парижской встречи президентов удовлетворительными.
«Самое главное, что между главами двух государств продолжается диалог», - подчеркнул дипломат.
При этом посол оценил положительно тот факт, что президенты Армении и Азербайджана встретились уже в третий раз с лета текущего года, отметив, что, безусловно, нужно искать пути сближения в содержательном плане.
«Мы продолжаем поддерживать подходы сопредседателей, содействуем их усилиям. Этот формат – правильный путь для продолжения переговоров», - сказал посол.