9 ամսվա ընթացքում գրանցվել է լրագրողների և լրատվամիջոցների ճնշման ութ դեպք
Այս տարվա 9 ամսվա  ընթացքում արձանագրվել են լրագրողների և լրատվամիջոցների ճնշման ութ դեպք, որոնցից վեցը դատական գործեր են՝ վիրավորանքի և զրպարտանքի, ինչպես նաև անօրինական հիմքով լրատվամիջոցից տեղեկատվության աղբյուրի բացահայտման պահանջով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը:
Ա. Մելիքյանը նշեց, որ ևս մեկ ճնշում եղել է այլ բնույթի, մասնավորապես՝ ԱԱԾ-ի աշխատակիցների կողմից Araratnews.am-ի թղթակցին հավաքագրելու փորձը, որի նկատմամբ հետագայում սպառնալիքներ են հնչել, ինչը բանախոսի խոսքով` ճնշում է լրագրողի վրա և անընդունելի:
Նրա խոսքով` տագնապ է առաջացնում իրավապահ մարմինների և դատական համակարգի համառությունը, որով նրանք պահանջում են հրապարակել տեղեկատվության աղբյուրը:
«2013 թ. 3 եռամսյակի համեմատ՝ ֆիզիկական բռնությունների թիվը աճել է մեկով, ճնշումները լրատվամիջոցների և նրանց աշխատակիցների նկատմամբ նվազել են 7-ով: Եթե համեմատենք 2013 թ. և 2014 թ. 9 ամիսները, ապա ֆիզիկական բռնությունների քանակը հավասար է՝ 7-ական դեպք, իսկ տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումները 2013 թվականի ընթացքում 8-ն էին, 2014-ին՝ 11-ը»,- ասաց Ա. Մելիքյանը:

Меликян: За девять месяцев зафиксировано 8 случаев давления на журналистов
В течение первых трех кварталов 2014 года в Армении зафиксировано 8 случаев оказания давления на журналистов и СМИ, из них 6 – судебные дела об оскорблении и клевете, а также с требованием о раскрытии источника информации. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян.
Ашот Меликян отметил, что зарегистрирован еще один случай оказания давления на журналиста иного характера, в частности сотрудники Службы национальной безопасности попытались завербовать корреспондента Araratnews.am, в адрес которого в дальнейшем были озвучены угрозы.
По его словам, вызывает также обеспокоенность проявляемое правоохранительными органами и судебной системой упорство в требовании о раскрытии источника информации.
«По сравнению с третьим кварталом 2013 года число случаев применения физического насилия возросло на 1, а оказания давления на СМИ и их сотрудников снизилось на 7. Если сравнить 9 месяцев 2013 года и 2014 года, то число случаев физического насилия составляет 7, при этом случаи нарушения права на получение и распространение информации в 2013 году составляли 8, в 2014 году – 11», - сказал А.Меликян.