9 ամսվա ընթացքում գրանցվել է լրագրողների և լրատվամիջոցների ճնշման ութ դեպք
Այս տարվա 9 ամսվա  ընթացքում արձանագրվել են լրագրողների և լրատվամիջոցների ճնշման ութ դեպք, որոնցից վեցը դատական գործեր են՝ վիրավորանքի և զրպարտանքի, ինչպես նաև անօրինական հիմքով լրատվամիջոցից տեղեկատվության աղբյուրի բացահայտման պահանջով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը:
Ա. Մելիքյանը նշեց, որ ևս մեկ ճնշում եղել է այլ բնույթի, մասնավորապես՝ ԱԱԾ-ի աշխատակիցների կողմից Araratnews.am-ի թղթակցին հավաքագրելու փորձը, որի նկատմամբ հետագայում սպառնալիքներ են հնչել, ինչը բանախոսի խոսքով` ճնշում է լրագրողի վրա և անընդունելի:
Նրա խոսքով` տագնապ է առաջացնում իրավապահ մարմինների և դատական համակարգի համառությունը, որով նրանք պահանջում են հրապարակել տեղեկատվության աղբյուրը:
«2013 թ. 3 եռամսյակի համեմատ՝ ֆիզիկական բռնությունների թիվը աճել է մեկով, ճնշումները լրատվամիջոցների և նրանց աշխատակիցների նկատմամբ նվազել են 7-ով: Եթե համեմատենք 2013 թ. և 2014 թ. 9 ամիսները, ապա ֆիզիկական բռնությունների քանակը հավասար է՝ 7-ական դեպք, իսկ տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումները 2013 թվականի ընթացքում 8-ն էին, 2014-ին՝ 11-ը»,- ասաց Ա. Մելիքյանը:

Melikyan: 8 cases of pressure on reporters recorded in nine months
8 cases when pressure was put on reporters and mass media outlets were recorded in the first three quarters of 2014, including 6 lawsuits about insult and libel as well as demands to reveal the source of information, Chairman of Committee for the Protection of Freedom of Speech Ashot Melikyan said at a meeting with reporters today.
According to him, pressure of a different kind was also recorded when employees of the National Security Service tried to recruit a correspondent of Araratnews.am, with threats being made against that person later.
In the words of Melikyan, the persistence that law enforcement bodies and the judicial system show when demanding to reveal the source of information raises concern.
“The number of physical violence cases grew by 1 case compared to 3rd quarter of 2013, while the number of cases when pressure was put on mass media outlets and their employees declined by 7. Violations of the right to receive and disseminate information made 8 in 2013 and 11 in 2014,” Ashot Melikyan said.