ՕԵԿ պատգամավոր. Ընտրական օրենսգիրքը փոփոխելու համար խումբ ենք ստեղծել
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության և 100 տոկոսանոց համամասնական համակարգին անցնելու վերաբերյալ ԱԺ 4 խմբակցություններ՝ ՕԵԿ-ի նախաձեռնությամբ, աշխատանքային խումբ կձևավորեն: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ աշխատանքային խմբում ԲՀԿ-ից լինելու է Տիգրան Ուրիխանյանը, ՀՅԴ-ից՝ Արծվիկ Մինասյանը, «Ժառանգությունից»՝ Թևան Պողոսյանը և ինքը՝ «Օրինաց երկրից»:
«ՀԱԿ-ը չի մասնակցելու աշխատանքային խմբին, քանի որ ընդհանուր օրենքի նախագիծ ունի այդ հարցերի վերաբերյալ»,- ասաց Հովհաննես Մարգարյանը՝ նշելով, որ մասնակցության առաջարկներ են ստացել նաև արտախորհրդարանական «Արդարություն» և «Ագրարային» կուսակցություններից:
Պատգամավորի կարծիքով՝ աբսուրդային է խոսել Սահմանադրական փոփոխությունների, կառավարման խորհրդարանական ձևին անցնելու մասին ու չանդրադառնալ 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրական համակարգին:
«Ես լավատես եմ և կարծում եմ, որ ընդհանուր մոտեցումներով կհաջողվի հասնել հաջողության և փոփոխություններ կատարել Ընտրական օրենսգրքում»,- ասաց ՕԵԿ պատգամավորը:
Լրագրողների հարցին՝ արդյոք հնարավո՞ր է, որ ՕԵԿ-ն առաջիկայում համագործակցի ոչ իշխանական եռյակի հետ, պատգամավորը պատասխանեց.

OEK Party initiatives changes to Electoral Code of Armenia
At the initiative of Orinats Yerkir Party (OEK), four factions of the Armenian parliament will set up a working group to make changes to the Electoral Code and shift to a 100% proportional system, OEK faction deputy Hovhannes Margaryan told reporters today.
“100% proportional electoral system should form a basis. The working group will hold its first sitting on Mondays,’ Margaryan said.
In his words, among the participants will be deputies of Prosperous Armenia (BHK), Heritage, ARF-Dashnaktsutyun factions, while Republican Party of Armenia (HHK) and Armenian National Congress (HAK) factions will not participate.
“I am optimistic and believe that joint approaches will help us achieve success and make changes to the Electoral Code of Armenia”, the deputy noted.
In response to a question about the possibility of OEK’s further cooperation with the trio of non-pro-government parliamentary parties, H. Margaryan replied: “Cooperation is possible only with those political forces that share our principles”.