Լֆիկին պատկանող ընկերությունները 2014-ի 9 ամիսներին վճարել են 17.3 մլն դրամ
ՀՀ ֆինանսների նախարարության հարկային տեսչության կողմից երեկ հրապարակված՝ Հայաստանի առաջին հազար հարկատուների ցանկից ակնհայտ է դառնում, որ ստվերի դեմ հայտարարված պայքարը չի վերաբերում մի քանի «հետաքրքիր» գործարարների:
«Հայաստանի, թերևս, «ամենահետաքրքիր» գործարար ու նաև ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի (Լֆիկ) հետ կապված խոշորագույն երկու ընկերությունները («Ալեքս Գրիգ», «Սամ-սեր գրուպ») միասին այս տարվա առաջին 9 ամիսներին վճարել են 17.3 մլրդ դրամի հարկ, որը անցած տարվա նույն ցուցանիշից ավելին է ընդամենը 1.7 տոկոսով: Եթե հաշվի ենք առնում, որ նշված 1000 հարկատուները ավելացրել են իրենց հարկերը ավելի քան 5 տոկոսով, ապա պարզ է դառնում, որ ստվերի դեմ պայքարը այս ընկերությունների կողքով է անցել»,- գրել է «Հայկական Ժամանակը»:

It is evident from the list of top thousand biggest taxpayers released by Tax Inspectorate of Armenian Finance Ministry that the declared fight against shadow economy has not affected some businessmen, ‘Haykakan Zhamanak’ daily says.
“Alex Grig and Sam-Ser Group, two largest companies connected with Samvel Aleksanyan - one of the “most interesting” Armenian businessmen, deputy of the National Assembly - paid together taxes of 17.3 billion drams in nine months of 2014. This sum exceeds last year’s index by only 1.7%. Given the fact that 1,000 taxpayers included in the list increased their taxes by over 5%, it becomes clear that the fight against shadow does not concern these companies,” the paper writes.