Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Բելգիայի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Բելգիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքս Վան Մեուվենը: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը շնորհավորել է Ալեքս Վան Մեուվենին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը դեսպանին շնորհավորել է նաև Բելգիայում նոր կոալիցիոն կառավարության ձևավորման և վարչապետի նշանակման կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ կառավարությունը՝ վարչապետի գլխավորությամբ, անելու է ամեն հնարավորը՝ Բելգիայի միջազգային հեղինակությունն ավելի ամրապնդելու և երկիրն առավել բարեկեցիկ դարձնելու համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են հայ-բելգիական միջպետական հարաբերությունների ամրապնդումն ու համակողմանի համագործակցության շարունակական զարգացումը: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը Բելգիայի հետ հարաբերությունները կարևորում է ոչ միայն երկկողմ, այլև Եվրոպական կառույցների շրջանակում համագործակցության տեսանկյունից: Այդ համատեքստում անդրադարձ է եղել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին:
Դեսպան Ալեքս Վան Մեուվենը վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի բոլոր ջանքերը երկկողմ կապերն ավելի ամրապնդելու և խորացնելու ուղղությամբ:

Президент Армении обсудил с новым послом Бельгии перспективы сотрудничества
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Бельгии в РА Алекса Ван Меувена в связи с вручением верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Глава государства поздравил посла с началом дипломатической миссии в Армении и пожелал успехов. Серж Саргсян также поздравил дипломата с формированием нового коалиционного правительства в Бельгии и назначением премьер-министра, выразив надежду, что правительство во главе с премьером сделают все возможное для еще большего укрепления международного авторитета и благосостояния государства.
В ходе встречи собеседники отметили важность укрепления армяно-бельгийских межгосударственных отношений и развития многостороннего сотрудничества. Президент С.Саргсян подчеркнул, что Армения придает важность отношениям с Бельгией не только в двустороннем формате, но и в рамках сотрудничества в европейских структурах. В данном контексте стороны обратились к перспективам развития отношений Армения – Евросоюз.
Посол Бельгии заверил, что в ходе осуществления дипломатической миссии приложит все усилия для еще большего развития и углубления двусторонних связей.