Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցության պայմանագիրը ՍԴ-ում է
Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության պայմանագիրն արդեն Սահմանադրական դատարանում է և շուտով սկսվելու են քննարկումները: Այս մասին տեղեկանում ենք «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» խորհրդատվական ՀԿ-ի տարածած հաղորդագրությունից:
«Ինչպես հայտնի է, հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը: Ինչպես այլ միջազգային պայմանագրերը, այս մեկն էլ պետք է նախ հավանության արժանանա ՀՀ Սահմանադրական դատարանում և հետո միայն Ազգային ժողովում:
Հոկտեմբերի 25-ին նախագահի աշխատակազմից պայմանագիրն ուղարկել են Սահմանադրական դատարան, որը շուտով կսկսի դրա քննարկումները: Համաձայն օրենքի, միջազգային պայմանագրերը ՍԴ-ում քննարկվում են գրավոր ընթացակարգով, բացառությամբ այն դեպքերը, երբ տվյալ պայմանագիրը հանրային մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում:
Այսօր «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» հիմնվելով «Սահմանդրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 31-րդ և 72-րդ հոդվածների վրա, Սահմանդարական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանից դիմումով պահանջել է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը քննել բանավոր ընթացակարգով:
Դիմումի բավարարումը հնարավորություն կտա լրագրողներին լուսաբանել ՍԴ-ում հարցի քննարկումը»,- նշված է ՀԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Договор о членстве Армении в ЕАЭС будет обсуждаться в Конституционном суде
Договор о членстве Армении в Евразийском экономическом союзе уже в Конституционном суде и вскоре начнутся обсуждения. Об этом говорится в заявлении, распространенном общественной организацией «Объединение информированных граждан».
«Как известно, 10 октября в Минске был подписан договор о членстве Армении в ЕАЭС. Этот договор, как и другие международные договоры, сначала должен быть одобрен Конституционным судом РА, а затем Национальным Собранием Армении», - говорится в сообщении.
Как отмечается в заявлении, сегодня общественная организация «Объединение информированных граждан» на основании ст. 31 и ст. 72 закона РА «О Конституционном суде» направила председателю КС Гагику Арутюняну заявление с просьбой рассмотреть договор по устной процедуре.
«Удовлетворение заявления позволит журналистам освещать рассмотрение вопроса в Конституционном суде Армении», - сказано в сообщении.