Միացյալ Թագավորությունը Հայաստանը դիտարկում է որպես կարևոր գործընկեր
Այսօր արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Երևան ժամանած Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով պետական նախարար Դեյվիդ Լիդինգտոնին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանն ասաց.
«Հայաստանը կարևորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հարաբերությունների զարգացումը: Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ վերջին տարիների ընթացքում ականատես ենք քաղաքական շփումների ակտիվացման, և վստահ եմ, որ այդ միտումը կլինի շարունակական»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Լիդինգտոնը նշեց, որ Միացյալ Թագավորությունը Հայաստանը դիտարկում է որպես կարևոր գործընկեր, ու իր այցելության նպատակը և ուղերձը Հայաստանի հետ համագործակցությանը նոր լիցք հաղորդելն է:
Բանակցությունների ընթացքում նախարարները քննարկեցին քաղաքական, առևտրատնտեսական և այլ ոլորտներում համագործակցության խորացման ուղիները։
Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ վերջին շրջանում նկատելի է բրիտանական բիզնեսի հետաքրքրության աճը Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական կապերը զարգացնելու հարցում:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ հարաբերությունների զարգացման համար կարևոր դեր ունի իրավական դաշտի կատարելագործումն ու ամրապնդումը, ինչպես նաև արդեն ստորագրված մեկ տասնյակից ավելի փաստաթղթերի արդյունավետ կիրառումը:
Նախարարներն ընդծեցին, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առումով իր ուրույն տեղն ունի միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը բավականին ակտիվ է:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Դեյվիդ Լիդինգտոնն անդրադարձան միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների համագործակցությանն առնչվող հարցերին:
Նախարար Նալբանդյանը Դեյվիդ Լիդինգթոնին հանգամանալից ներկայացրեց Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը, Փարիզում մեկ շաբաթ առաջ կայացած գագաթաժողովի արդյունքները: Այս առումով Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարարը նշեց, որ Մեծ Բրիտանիան սատարում է հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ընթացող գործընթացը։
Բանակցությունների օրակարգում էին միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցեր, մասնավորապես, Սիրիայում և Իրաքում և, ընդհանրապես, Մերձավոր Արևելքում ընթացող զարգացումները, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային գործընթացը:

Лидингтон: Великобритания рассматривает Армению как важного партнера
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня встретился с прибывшим в Ереван министром по делам Европы Великобритании Дэвидом Лидингтоном.
Как сообщили в пресс-службе МИД Армении, приветствуя гостя, министр Налбандян отметил: “Армения придает важное значение развитию отношений с Соединенным Королевством в двустороннем и многостороннем форматах. С удовлетворением должен отметить, что за последние годы мы стали свидетелями активизации политических связей, и уверен, что эта тенденция сохранится.”
Поблагодарив за теплый прием, министр Лидингтон отметил, что Соединенное Королевство рассматривает Армению как важного партнера, и целью и посланием его визита является придание нового стимула сотрудничеству с Арменией.
В ходе переговоров министры обсудили пути углубления сотрудничества в политической, торгово-экономической и других областях.
В этом контексте Эдвард Налбандян с удовлетворением отметил, что в последнее время ощущается рост заинтересованности британского бизнеса в развитии торгово-экономических связей с Арменией.
Собеседники выразили мнение, что важную роль в развитии отношений играют усовершенствование и укрепление договорно-правовой базы, а также эффективное осуществление около десяти уже подписанных документов.
Министры отметили, что в развитии двусторонних отношений особое место занимает активное межпарламентское сотрудничество.
Эдвард Налбандян и Дэвид Лидингтон коснулись вопросов сотрудничества между двумя странами в рамках международных организаций.
Министр Налбандян детально представил Дэвиду Лидингтону усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование нагорно-карабахской проблемы, а также результаты состоявшегося неделю назад саммита в Париже. В этой связи министр по делам Ервопейским делам Великобритании отметил, что Соединенное Королевство поддерживает проходящий под эгидой сопредседателей Минской группы процесс по урегулированию конфликта.
В повестке переговоров были также международной и региональной вопросы, в частности, развития в Сирии и Ираке и, в целом, на Ближнем Востоке, переговорный процесс вокруг иранской ядерной программы.