Միացյալ Թագավորությունը Հայաստանը դիտարկում է որպես կարևոր գործընկեր
Այսօր արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Երևան ժամանած Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով պետական նախարար Դեյվիդ Լիդինգտոնին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանն ասաց.
«Հայաստանը կարևորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հարաբերությունների զարգացումը: Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ վերջին տարիների ընթացքում ականատես ենք քաղաքական շփումների ակտիվացման, և վստահ եմ, որ այդ միտումը կլինի շարունակական»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Լիդինգտոնը նշեց, որ Միացյալ Թագավորությունը Հայաստանը դիտարկում է որպես կարևոր գործընկեր, ու իր այցելության նպատակը և ուղերձը Հայաստանի հետ համագործակցությանը նոր լիցք հաղորդելն է:
Բանակցությունների ընթացքում նախարարները քննարկեցին քաղաքական, առևտրատնտեսական և այլ ոլորտներում համագործակցության խորացման ուղիները։
Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ վերջին շրջանում նկատելի է բրիտանական բիզնեսի հետաքրքրության աճը Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական կապերը զարգացնելու հարցում:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ հարաբերությունների զարգացման համար կարևոր դեր ունի իրավական դաշտի կատարելագործումն ու ամրապնդումը, ինչպես նաև արդեն ստորագրված մեկ տասնյակից ավելի փաստաթղթերի արդյունավետ կիրառումը:
Նախարարներն ընդծեցին, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առումով իր ուրույն տեղն ունի միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը բավականին ակտիվ է:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Դեյվիդ Լիդինգտոնն անդրադարձան միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների համագործակցությանն առնչվող հարցերին:
Նախարար Նալբանդյանը Դեյվիդ Լիդինգթոնին հանգամանալից ներկայացրեց Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը, Փարիզում մեկ շաբաթ առաջ կայացած գագաթաժողովի արդյունքները: Այս առումով Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարարը նշեց, որ Մեծ Բրիտանիան սատարում է հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ընթացող գործընթացը։
Բանակցությունների օրակարգում էին միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցեր, մասնավորապես, Սիրիայում և Իրաքում և, ընդհանրապես, Մերձավոր Արևելքում ընթացող զարգացումները, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային գործընթացը:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan met with British Minister for Europe David Lidington who arrived in Yerevan today, according to the press service of Armenian Foreign Ministry.
Welcoming the guest, Minister Nalbandyan said: “Armenia attaches importance to the development of relations with the UK in both bilateral and multilateral formats. I should note with satisfaction that in recent years we witnessed an intensification of political links and I am sure that this tendency will continue”.
Expressing his gratitude for the warm reception, Minister Lidington said that the UK views Armenia as an important partner and his visit aims to give renewed impetus to cooperation with Armenia.
During talks the ministers discussed ways of deepening cooperation in political, trade, economic and other spheres.
In this connection E. Nalbandyan said that British businessmen’s interest in the promotion of trade and economic links with Armenia has recently increased.
The interlocutors expressed an opinion that the improvement of the legal contractual framework as well as the efficient implementation of dozens of signed documents is important in the development of relations. They noted that active inter-parliamentary cooperation has a special place in the promotion of bilateral ties.
Edward Nalbandyan and David Lidington touched upon cooperation of the two countries within the framework of international organizations.
Minister Nalbandyan presented in detail the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-chairs on a peaceful settlement of the Nagorno Karabakh problem, as well as the results of the summit of Presidents of Armenia and Azerbaijan held in Paris a week ago. David Lidington said the UK supports the Karabakh peace process under the aegis of the OSCE Minsk Group.
Issues on the agenda also included international and regional issues, in particular developments in Syria and Iraq and the Middle East and the negotiating process on Iran’s nuclear program.