Ղազախստանում անդրադարձել են ԵՏՄ-ին առնչվող սահմանադրական հարցերի
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանն այսօր հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության Սահամանադրական խորհրդի նախագահ Իվան Ռոգովին: Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել զարգացող ժողովրդավարությունների սահմանադրական իրավունքի առանձնահատկությունների վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդում են ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ռոգովը ներկայացրել է իր երկրի անցած ճանապարհը և զարգացման միտումները, ինչպես նաև գոհունակություն հայտնել ՀՀ սահմանադրական դատարանի հետ ունեցած սերտ համագործակցության համար: Կողմերը նաև կարծիք են փոխանակել Եվրասիական տնտեսական միություն ընդգրկվելուն առնչվող սահմանադրական հարցերի վերաբերյալ:
Եռօրյա այցի շրջանակում ՀՀ արդարադատության նախարարը մասնակցել է Ղազախստանի արդարադատության նախարար Բերիկ Իմաշևի կազմակերպած գործնական ճաշին: Հանդիպմանը կողմերը կարևորել են համագործակցության հետագա ամրապնդումը՝ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում համատեղ շարունակական արդյունավետ աշխատանքի տեսանկյունից: Նախարարները ներկայացրել են նաև քրեակատարողական, հարկադիր կատարման և դատական փորձաքննությունների ոլորտում իրենց երկրների ունեցած փորձը:
Գործընկերները դատական փորձաքննությունների ազգային մարմինների միջև ամուր համագործակցության ձևաչափ ստեղծելու համաձայնություն են ձեռք բերել:

Armenian Justice Minister Hovhannes Manukyan met today with Chairman of Kazakhstan’s Constitutional Council Ivan Rogov. An exchange of views took place on the peculiarities of constitutional law of developing democracies, Justice Ministry’s press service said.
Ivan Rogov spoke about the path followed by Kazakhstan and the development tendencies. He expressed satisfaction with close cooperation with the Constitutional Court of Armenia. The interlocutors discussed constitutional issues related to the accession to the Eurasian Economic Union (EEU).
During his three-day visit, the justice minister attended a working dinner given by Kazakhstan’s Justice Minister Berik Imashev. The sides underlined the importance of further strengthening of cooperation to carry out joint regular efficient work within the EEU framework.
The ministers reached an agreement to set up a format of close cooperation among the national forensic agencies.