Ղազախստանում անդրադարձել են ԵՏՄ-ին առնչվող սահմանադրական հարցերի
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանն այսօր հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության Սահամանադրական խորհրդի նախագահ Իվան Ռոգովին: Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել զարգացող ժողովրդավարությունների սահմանադրական իրավունքի առանձնահատկությունների վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդում են ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ռոգովը ներկայացրել է իր երկրի անցած ճանապարհը և զարգացման միտումները, ինչպես նաև գոհունակություն հայտնել ՀՀ սահմանադրական դատարանի հետ ունեցած սերտ համագործակցության համար: Կողմերը նաև կարծիք են փոխանակել Եվրասիական տնտեսական միություն ընդգրկվելուն առնչվող սահմանադրական հարցերի վերաբերյալ:
Եռօրյա այցի շրջանակում ՀՀ արդարադատության նախարարը մասնակցել է Ղազախստանի արդարադատության նախարար Բերիկ Իմաշևի կազմակերպած գործնական ճաշին: Հանդիպմանը կողմերը կարևորել են համագործակցության հետագա ամրապնդումը՝ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում համատեղ շարունակական արդյունավետ աշխատանքի տեսանկյունից: Նախարարները ներկայացրել են նաև քրեակատարողական, հարկադիր կատարման և դատական փորձաքննությունների ոլորտում իրենց երկրների ունեցած փորձը:
Գործընկերները դատական փորձաքննությունների ազգային մարմինների միջև ամուր համագործակցության ձևաչափ ստեղծելու համաձայնություն են ձեռք բերել:

О.Манукян обсудил в Казахстане вопросы в связи с вступлением Армении в ЕАЭС
Министр юстиции Армении Ованнес Манукян сегодня встретился с председателем Конституционного совета Казахстана Иваном Роговым. В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг особенностей конституционного права развивающихся демократий. Об этом сообщает пресс-служба Минюста Армении.
Иван Рогов представил путь, пройденный Казахстаном, и тенденции развития, а также выразил удовлетворение тесным сотрудничеством с Конституционным судом Армении. Собеседники обменялись мнениями по конституционным вопросам, связанным со вступлением в Евразийский экономический союз.
В рамках трехдневного визита министр юстиции принял участие в организованном министром юстиции Казахстана Бериком Имашевым деловом обеде. В ходе встречи стороны отметили важность дальнейшего укрепления сотрудничества с точки зрения совместной систематической эффективной работы в составе ЕАЭС.
Министры достигли согласия относительно создания формата прочного сотрудничества между национальными органами судебных экспертиз.