Ուորլիք. Նախագահների հանդիպումները նպաստում են սահմանին վիճակի կայունացմանը
Ամեն անգամ, երբ նախագահները հանդիպելու հնարավորություն են ունենում, նրանք կարող են ներկայացնել իրենց դիրքորոշումներն ու նվազեցնել տարաձայնությունները կարևորագույն հարցերում՝ այնպես, ինչպես եղավ Փարիզում: Այս մասին դրբեջանական Report.az-ի հետ զրույցում ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Ես ոգևորված էի, որ երկու նախագահներն էլ ցանկանում են լուծել հակամարտությունը բանակցությունների միջոցով: Նրանք իրար հստակ հասկացրեցին, որ խաղաղության ժամանակն է, եկել և որ հայերի ու ադրբեջանցիների միջև թշնամությանը պետք է փոխարինի համագործակցության նոր ժամանակաշրջան»,- ասել է ՄԽ համանախագահը:
Նա նշել է, որ նախագահների հանդիպումները նաև նպաստում է հայ-ադրբեջանական սահմանին ու շփման գծում իրավիճակի կայունացմանը:
«Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը նշել է, որ եկել է համապարփակ խաղաղ համաձայնագրի նախապատրաստման ժամանակը: Հույս ունեմ, որ կողմերը լուրջ կվերաբերվեն այս քայլին»,- ասել է Ջեյմս Ուորլիքը:
Ուորլիքը կողմերին կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել վստահության մթնոլորտի ստեղծման համար և ողջունել է Փարիզում կայացած հանդիպման ընթացքում անհետ կորածների տվյալները փոխանակելուն ուղղված համաձայնության կայացումը:

Уорлик: Встречи президентов способствуют стабилизации ситуации на границе
«Всякий раз, когда президенты имеют возможность встретиться, они могут прояснить свои позиции и уменьшить разногласия по ключевым вопросам, как это было в Париже». Об этом азербайджанскому новостному порталу «Репорт» сообщил сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик, комментируя состоявшуюся 27 октября в Париже встречу президентов Армении и Азербайджана.
«Я был воодушевлен, что оба президента хотят прекращения конфликта путем переговоров. Они четко дали понять друг другу, что пришло время для мира и что вражде между армянами и азербайджанцами следует уступить место новой эре сотрудничества»,- заявил сопредседатель.
По его словам, встречи президентов также способствуют стабилизации ситуации на линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе.
«Президент Франции Олланд заявил, что настало время для подготовки всеобъемлющего мирного соглашения. Я надеюсь, что стороны серьезно рассмотрят этот шаг. Он также предложил меры по укреплению доверия, которые могли бы заложить основу для мира»,- заявил американский сопредседатель.
Дж.Уорлик призвал стороны конфликта принять меры, которые обеспечат укрепление доверия, и поприветствовал соглашение президентов в Париже по обмену данными о пропавших без вести посредством МККК.
«Истинный переговорный процесс будет мощным сигналом для народов региона о том, что стороны понимают преимущества мира», - подчеркнул Дж. Уорлик.