Նոր նախարարությունը կղեկավարի Վաչե Գաբրիելյանը
Երեկ կառավարության նիստում հայտարարվել է, թե շուտով ստեղծվելու է նոր նախարարություն, որը կոչվելու է Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարություն: Այս կառույցը, ըստ ամենայնի, կղեկավարի Վաչե Գաբրիելյանը:
«Հայկական Ժամանակի» տեղեկություններով, նման նախարարություն ստեղծելը ունի կոնկրետ նպատակ: «Արդեն տեղեկացրել ենք, որ մինչև 2017 թվականը ԵՄ-ն Հայաստանին է տրամադրելու 170 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհ, ինչի մասին համաձայնագիրը նոյեմբերի 3-ին Բրյուսելում ստորագրեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը և ԵՄ ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով նոր հանձնակատար Յոհաննես Հանը»,- նշել է թերթը՝ հավելելով, որ իրենց աղբյուրները պնդում են, որ դրամաշնորհը տրամադրելու նախապայման է եղել այն, որ այն ծախսելու համար նոր նախարարություն ստեղծվի և նախարար նշանակվի ԵՄ վստահությունը վայելող չկոռումպացված պաշտոնյա։

It was announced at the government session yesterday that a new ministry – Ministry of International Economic Integration and Reforms will be set up soon. In all likelihood Vatche Gabrielyan will head the new ministry.
According to “Haykakan Zhamanak”, the creation of the ministry has a specific aim: “As was already reported, the EU will provide a grant of 170 million euros to Armenia by 2017. The agreement was signed in Brussels on November 3 by Armenian Minister of Economy Karen Chshmarityan and Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn,” the daily says noting that the precondition for the grant’s provision was that a new ministry will be created to manage its spending, while the minister will be an incorrupt official who enjoys the EU’s confidence.