Ստեփան Դեմիրճյան. Սա երկրում առկա իրավիճակին համարժեք բյուջե չէ
2015 թ. պետական բյուջեի նախագիծը ակնհայտորեն չի կարելի համարել զարգացման բյուջե: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում 2015թ-ի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հատարարեց ՀԱԿ խմբակցության անդամ Ստեփան Դեմիրճյանը:
Նրա խոսքով՝ այս բյուջեով կանխատեսվում է 4.1 % տնտեսական աճ, իսկ 2014 թ. բյուջեով՝ 5.1 % տնտեսական աճ, սակայն այժմ 4 % տնտեսական աճի ապահովումը կներկայացվի որպես ձեռքբերում, որովհետև սա նախևառաջ պայմանավորված է արտաքին գործոններով և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի համաձայն՝ տարին կփակենք 2.5-2.7 տոկոս տնտեսական աճով:
Պատգամավորը ասաց, որ չեն կարող կողմ քվեարկել այս բյուջեի նախագծին, քանի որ այն երկրում ստեղծված իրավիճակին համարժեք բյուջե չէ և այս իշխանությունը ի վիճակի չէ իրականացնել երկրի համար անհրաժեշտ փոփոխություններ:
Ս. Դեմիրճյանը քննադատեց Կառավարությանը՝ նշելով, որ մեր երկիրը գտնվում է ծանր վիճակում և այն պարագայում, որ աղքատությունը պաշտոնական տվյալների համաձայն, մոտենում է 40 %-ի, բարձրաստիճան պաշտոնյաները պետք է զերծ մնան շռայլություններից, սակայն հակառակ պատկեր ենք տեսնում:
«Վարչապետը ասել է, որ կառավարությունը չունի կախարդական փայտիկ, որպեսզի մեկ ակնթարթում լուծի խնդիրները և վերացնի տարիներով ձևավորված արատավոր պրակտիկան, ինչը հետևանքն է տարիներ շարունակ իրականացվող սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության: Բայց ի՞նչ է, այս կառավարության անդամները կապ չե՞ն ունեցել դրա հետ»,- ասաց Ս. Դեմիրճյանը:
Պատգամավորը ասաց, որ նրանց մեծամասնությունը ակտիվ դերակատարում է ունեցել այդ արատավոր պրակտիկայի ձևավորման հարցում, քանի որ հանդիսանում է նախորդի շարունակությունը:

Степан Демирчян: Этот бюджет неадекватен и не соответствует ситуации в стра
Проект государственного бюджета на 2015 год нельзя считать бюджетом развития. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении член фракции «Армянского национального конгресса» Степан Демирчян.
Депутат отметил, что фракция АНК не будет голосовать за представленный проект бюджета, поскольку этот бюджет неадекватен и не соответствует создавшейся в республике ситуации. По его словам, власти не в состоянии реализовать необходимые изменения в стране.
С.Демирчян раскритиковал правительство, отметив, что страна находится в тяжелом состоянии и в условиях, когда уровень бедности, по официальным данным, приближается к 40%, высокопоставленные чиновники должны воздержаться от роскоши, однако картина – противоположная.
«Премьер-министр заявил, что у него нет волшебной палочки, чтобы решить за одну минуту все проблемы и устранить сформировавшуюся за годы порочную практику, которая является результатом проводимой в течение долгих лет социально-экономической политики. Однако разве члены этого правительства не имеют отношения к этому?» - сказал С.Демирчян.
Депутат отметил, что большинство членов правительства играли активную роль в вопросе формирования этой порочной практики, поскольку являются продолжением прежних властей.