Սեյրան Օհանյան. Միջազգային հանրության պատասխանը կարող էր ավելի խիստ լինել
«Հարևանի գործողությունները շատ ցավալի են և լկտի: Դրանք, անկասկած, ստանալու են համարժեք և մի քիչ էլ ավելի անհամաչափ պատասխան»,- այս մասին Արցախում լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից օպերատիվ մարտավարական զորավարժություններին մասնակցող հայկական ուղղաթիռի խոցման փաստին, ասաց Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Մեր հարևաններն իրենց դեմքը ցույց տվեցին՝ կոպտորեն խախտելով այն բլոր նորմերը, որոնք գոյություն ունեն: Շատ ցավալի դեպք է, բայց զորավարժությունների կրակային փուլի ողջ ընթացքը ցույց տվեց, որ նույնիսկ այս ցավալի դեպքը չազդեց ՊԲ զորամասերի և ստորաբաժանումների գործողությունների վրա, և մենք կարողացանաք իրականացնել այն նպատակը, որը դրված էր մեր առաջ ի սկզբանե»,- ասաց Ս. Օհանյանը:
Հարցին, թե այդ դեպքից հետո հնարավո՞ր է կրկնվի հուլիս-օգոստոսյան իրավիճակը, Հայաստանի պաշտպանության նախարարն ասաց, որ հուլիս-օգոստոսյան դեպքերն այն գագաթնակետն էին, որից հետո իրավիճակը համեմատաբար հանդարտվեց.
«Այնուամենայնիվ, ժամանակ առ ժամանակ լարվածությունը միշտ էլ եղել է, այս դեպքը ևս ցույց տվեց, որ մենք պետք է միշտ պատրաստ լինենք նման լարվածությունների»,- ասաց նա՝ նշելով, որ հայկական կողմը միշտ պետք է պատրաստ լինի պարտադրել խաղաղ պայմաններ:
«Հենց այս զորավարժությունների հիմնական նպատակն է խաղաղության պահպանման ուղղությամբ պատրաստակամության ամրապնդումը»,- ասաց նախարարը:
Լրագրողների խնդրանքով Ս. Օհանյանն անդրադարձավ նաև դեպքի վերաբերյալ միջազգային հանրության արձագանքին:
«Կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը հասկանում է և արձագանքը, համենայնդեպս, այն, ինչ ես լսել եմ, համարժեք էր, կարելի էր՝ մի քիչ ավելի խիստ լինել: Խիստ գնահատականը կտրվի այն ժամանակ, երբ վերջնականապես պարզվի կատարվածը: Ի վերջո, ուղղաթիռները մեր տարածքում են եղել և խախտող կողմը պետք է իր գնահատականը ստանա»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ուղղաթիռին մոտենալու հնարավորությանը՝ Ս. Օհանյանն ասաց, որ միջազգային կառույցների միջոցով հիմա ձեռնարկվում են հնարավոր բոլոր քայլերը:
«Այդ կառույցները փորձում են Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարության և իշխանությունների հետ կոնտակտի դուրս գալ»,- ասաց նա՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ պատասխան համարժեք քայլեր անկասկած ձեռնարկվելու են:

С.Оганян: Реакция международного сообщества могла бы быть более жесткой
«Противник повел себя нагло, и это печально. Эти действия, несомненно, получат несоразмерный ответ», - заявил сегодня журналистам в Арцахе министр обороны Армении Сейран Оганян, касаясь факта поражения азербайджанскими ВС вертолета МИ-24 АО НКР, осуществляющего учебно-тренировочный полет.
«Наши соседи показали свое лицо, грубо нарушив все существующие нормы. Очень печальное происшествие, однако, весь огневой этап учений продемонстрировал, что даже этот трагический инцидент не повлиял на действия частей и подразделений Армии обороны, и мы смогли выполнить изначально поставленную задачу», - сказал С.Оганян.
На вопрос о том, возможно ли после этого инцидента повторение ситуации, которая была в конце июля и начале августа, глава оборонного ведомства Армении заявил, что события этого периода – тот пик, после которого ситуация сравнительно стабилизировалась.
«Напряженность, тем не менее, время от времени была постоянно, этот инцидент показал, что мы всегда должны быть готовы к подобной напряженности», - сказал С.Оганян. Министр отметил, что армянская сторона всегда должна быть готова принудить противника к соблюдению мира.
«Основная цель этих учений именно в укреплении готовности к соблюдению мира», - заявил С.Оганян.
По просьбе журналистов Сейран Оганян обратился также к реакции международного сообщества в связи с инцидентом.
«Думаю, что международное сообщество понимает и реакция, по крайней мере, то, что я слышал, была адекватной, хотя конечно, могла бы быть более жесткой. Строгая оценка будет дана тогда, когда обстоятельства произошедшего будут окончательно установлены. В конце концов, вертолеты находились на нашей территории, и нарушившая сторона должна получить оценку», - сказал министр обороны Армении.
С.Оганян также сообщил, что при посредничестве международных структур предпринимаются меры, чтобы приблизиться к сбитому вертолету.
«Эти структуры пытаются выйти на контакты с военным руководством и властями Азербайджана», - заявил он. Министр обороны Армении вновь подчеркнул, что ответные соразмерные шаги будут обязательно предприняты.