Թուրքագետ. «Ձախերի» կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը բխում է նաև թուրքերի շահերից
Թուրքիայի «ձախերի» կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը բխում է նաև թուրքերի շահերից: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Գևորգ Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ այս քայլը Թուրքիայի միջազգային իմիջի տեսանկյունից ընկալվում է որպես ժողովրդավարացման քայլ, սակայն Թուրքիան շարունակում է վարել իր հատուկ քաղաքականությունը:
Թուրքագետը նշեց, որ թեև «ձախերը առավել են տրամադրված ազատ խոսելու Հայոց ցեղասպանության թեմայով, սակայն «Կանաչների և ձախ ապագայի կուսակցությունը» քաղաքական ազդեցիկ ուժերի մեջ չեն մտնում:
Գ. Պետրոսյանը չբացառեց, որ «ձախերի միավորումը կանաչների հետ կարող է ազդեցություն թողնել ձախաթևյան այլ ուժերի և փոքր կուսակցությունների վրա:

Тюрколог: Признание Геноцида «Партией зелёных» вытекает из интересов турок
Признание Геноцида армян «Партией зелёных» Турции вытекает также из интересов турок. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами тюрколог Геворг Петросян.
По его словам, этот шаг с точки зрения международного имиджа Турции воспринимается как демократический, однако Турция продолжает проводить присущую ей политику.
Тюрколог отметил, что хотя «левые и настроены говорить свободно о Геноциде армян», однако «Партия зеленых» не входит в число политически влиятельных сил.
Г.Петросян не исключил, что объединение «левых» с «зелеными» может оказать влияние на маленькие партии и другие левые политические силы.