Սերժ Սարգսյանը հանդիպել Հայաստանում ԵՄ անդամ երկրների դեսպաններին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային ճաշ է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ երկրների դեսպանների և ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեայի հետ:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ այս ձևաչափով ավանդական դարձած հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը դեսպանների հետ խոսել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության հարցերի շուրջ՝ անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ օրակարգային հարցերին և համագործակցության զարգացման հեռանկարին, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությանը, տարածաշրջանի խնդիրներին ու մարտահրավերներին:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին՝ անցած տարիներին ՀՀ-ում տարբեր ոլորտներում բարեփոխումներին ցուցաբերած օժանդակության, այդ թվում՝ ֆինանսական աջակցության, ինչպես նաև առաջիկա տարիներին այդ աջակցությունը շարունակելու հանձնառության համար:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, թե համոզված է, որ միայն երկխոսության, փոխըմբռնման, տարբեր ինտեգրացիոն համակարգերը համադրելու միջոցով է հնարավոր այսօր արդյունավետ քաղաքականություն վարել, ինչն ապացուցում է միջազգային հարաբերությունների զարգացման ներկայիս դինամիկան:
Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումներն ու խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից ձեռնարկվող ջանքերը, անդրադարձել այդ գործընթացում Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանն ու գործընթացը վտանգի տակ դնող սադրիչ գործողություններին, որոնցից վերջինը Արցախի առաջնագծում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ԼՂ ԶՈՒ ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցման միջադեպն է:
Նախագահը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է նաև Հայաստանում մի շարք ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների, այդ թվում՝ ՀՀ Սահմանադրական բարեփոխումներ ընթացքը:

Armenian President Serzh Sargsyan today hosted a working dinner for ambassadors of the European Union member states accredited to Armenia and the head of the EU Delegation to Armenia Ambassador Traian Hristea, according to the presidential press service.
At the traditional meeting, the Armenian president and the ambassadors discussed foreign policy issues, the agenda and prospects of Armenia-EU cooperation development, Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union, and regional problems and challenges.
Serzh Sargsyan thanked the EU for assistance with reforms carried out in various spheres, including financial aid and the readiness to continue assistance in the coming years.\
He expressed confidence that today an efficient policy can only be implemented through a dialog, mutual understanding, a combination of different integration systems, which is also evident from the current dynamics of international relations.
The president also spoke about the latest developments in negotiations on the Karabakh conflict settlement and the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-chairs towards a peaceful resolution. He addressed Azerbaijan’s  destructive policy and provocative actions, in particular the downing of Karabakh Air Force’s Mi-24 helicopter by Azerbaijan during a training flight on the front-line.