Լ. Ալավերդյան. Բաքուն ունակ է միայն խուժանական քայլերի և պատերազմ չի սկսի
«Ադրբեջանը լայնածավալ պատերազմ չի սկսելու և Ադրբեջանը այս պահին հանդիսանում է Բրիթիշ Փեթրոլիումի գաղութը: Մեծ Բրիտանիան այդ երկրում ունի իր հստակ շահեր»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման հնարավորությանը, ասաց ՀՀ Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Մեծ Բրիտանիան, Լ. Ալավերդյանի խոսքով, թույլ չի տա, որ իր գոնե մեկ նավթային խողովակը վնասվի, և Բաքվին միայն մնում է դիմել խուժանական քայլերի` կացնով սպանել քնած սպային կամ խոցել անզեն ուղղաթիռը:
«Ադրբեջանը չի կարողանում գործել այնպես, որպեսզի չխախտի Ժնևյան կոնվենցիաները»,- ասաց  Լ. Ալավերդյանը:
Հայաստանի և ԼՂՀ-ի համար, շարունակեց խոսքը նա,  մեկ մարդու կորուստը շատ ծանր է և բանակը պետք է հասնի նրան, որպեսզի զինվորները այլևս երբեք ոչ մի ծուղակի մեջ չընկնեն:
«Իլհամ Ալիևը իրեն դրել է այնպիսի դրության մեջ, որ խաղաղության կոչ և հետքայլ չի կարող անել: Իլհամ Ալիևը մերժում է այն բոլոր խոստումները, որ նա տվել է իր հորը` Հեյդար Ալիևին, ով ավելի ճկուն էր և ում օրոք հայկական և ադրբեջանական հասարակությունների շփումները բավականին ակտիվ էին: Ադրբեջանի միակ նպատակն է ահաբեկել հայկական հասարակությանը»,-  եզրափակեց խոսքը նա:

Azerbaijan is a colony of British Petroleum and is unable to resume large-scale hostilities in the Karabakh conflict zone, the chairwoman of ‘Against Violation of Law’ Larisa Alaverdyan told reporters today.
“Great Britain has its interests in Azerbaijan and it will not allow even an oil pipe to be damaged. Baku can only commit acts of hooliganism,” Alaverdyan said.
According to her, Azerbaijan cannot act in such a way that no violation of the Geneva Conventions is committed.
“Ilham Aliyev put himself in such a position that he cannot appeal to the world. He rejected all the promises he gave his father at one time. Heydar Aliyev was more flexible, and during his rule there were quite active contacts between societies of the two countries. The sole purpose of Azerbaijan is to terrorize Armenian society,” L. Alaverdyan said.