Մահչուպյան. Առանց ղարաբաղյան հարցի կարգավորման՝ Թուրքիան չի բացի սահմանը
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուպյանը հայտարարել է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև սահմանը կարող է բացվել միայն փաթեթային կարգավորման դեպքում:
Argumenti.ru-ի փոխանցմամբ՝ դա վերաբերում է ինչպես հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական:
Նրա խոսքով` 2015 թ.-ի ապրիլի 24-ը շատ խորհրդանշական օր է, որի մոտեցումը հայ հասարակության շրջանում մեծացնում է ծայրահեղականության աստիճանը:
Մահչուպյանը նշել է, որ հայ հասարակությունը այդ օրվանն է մոտենում անզիջող դիրքերից: Նա հայտարարել է, որ չի հավատում, թե Թուրքիան ինչ-որ քայլեր կձեռնարկի, որոնք կբավարարեն հայկական կողմի պահանջներին:
Մահչուպյանի խոսքով  հայկական կողմի այդպիսի դիրքորոշման պարագայում Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման կամ հայ-թուրքական սահմանի բացման ուղղությամբ որևէ զիջումները անհնար են:
Նա հավելել է, որ որևէ քայլեր Թուրքիայի կողմից կարելի է ակնկալել միայն մեկ տարի անց, քանի որ այդ ժամանակ կրքերը մի քիչ կհանդարտվեն:

Mahcupyan: Turkey not to open border without Karabakh problem solution
The Senior Advisor to Turkish Prime Minister Etienne Mahcupyan said the Turkey-Armenia border can open only in case of a package settlement, Argumeti.ru said.
The matter concerns both the Turkish-Armenian and Azerbaijani-Armenian relations, he noted.
Mahcupyan said that April 24, 2015 is a very symbolic date and the approach of this date increases radicalism in the Armenian society that takes an uncompromising approach to this issue.
The senior advisor said that he doesn’t believe Turkey will take steps in accordance with the demands of the Armenian side.
Turkey’s making concessions in the issues of the Armenian Genocide and opening of borders is impossible with such an approach of the Armenian side, Mahcupyan said.