Մահչուպյան. Առանց ղարաբաղյան հարցի կարգավորման՝ Թուրքիան չի բացի սահմանը
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուպյանը հայտարարել է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև սահմանը կարող է բացվել միայն փաթեթային կարգավորման դեպքում:
Argumenti.ru-ի փոխանցմամբ՝ դա վերաբերում է ինչպես հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական:
Նրա խոսքով` 2015 թ.-ի ապրիլի 24-ը շատ խորհրդանշական օր է, որի մոտեցումը հայ հասարակության շրջանում մեծացնում է ծայրահեղականության աստիճանը:
Մահչուպյանը նշել է, որ հայ հասարակությունը այդ օրվանն է մոտենում անզիջող դիրքերից: Նա հայտարարել է, որ չի հավատում, թե Թուրքիան ինչ-որ քայլեր կձեռնարկի, որոնք կբավարարեն հայկական կողմի պահանջներին:
Մահչուպյանի խոսքով  հայկական կողմի այդպիսի դիրքորոշման պարագայում Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման կամ հայ-թուրքական սահմանի բացման ուղղությամբ որևէ զիջումները անհնար են:
Նա հավելել է, որ որևէ քայլեր Թուրքիայի կողմից կարելի է ակնկալել միայն մեկ տարի անց, քանի որ այդ ժամանակ կրքերը մի քիչ կհանդարտվեն:

Махчупян: Турция не предпримет удовлетворяющие требования армянской стороны действия
"Границы между Турцией и Арменией могут быть открыты только в случае пакетного урегулирования, и это касается вопроса урегулирования как турецко-армянских отношений, так и армяно-азербайджанских", - заявил главный советник премьер-министра Турции Ахмеда Давутоглу Этьен Махчупян.
"24 апреля 2015 года - это очень символическая дата, и ее приближение вызывает обострение радикализма по этому вопросу в армянской среде. Они подходят к ней с самыми бескомпромиссными позициями", - отметил дипломат, имея в виду 100-летие геноцида армян.
Как сообщает РИА Новости, Махчупян не верит в то, что Турция предпримет какие-то действия, удовлетворяющие требования армянской стороны. "С подобным подходом армянской стороны какие-либо уступки со стороны Турции в вопросе геноцида и открытия границ невозможны", - заявил Махчупян. По его словам, какие-либо шаги со стороны Турции, если и будут предприняты, то только через год, "потому что только тогда страсти улягутся".