Գագիկ Խաչատրյան. Խնդիրն այն է, որ Հայաստանում այս երևույթը շատ արագ զարգացավ
Դոլար-դրամի արտարժույթի տատանումները դրամավարկային վարած քաղաքականության հետևանքն է: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինքն ի՞նչ մեխանիզմներ է մշակել այս ուղղությամբ:
Նախարարի խոսքով` այս ամենը ԿԲ լիազորությունների մեջ է մտնում: Նա նկատեց, որ այս ամենը տնտեսության վրա մեծ ազդեցություն է ունենում, և այն գտնվում է բոլորի ուշադրության կենտրոնում:
«Համատեղ ջանքերով փորձում ենք այս վիճակից դուրս գալ: Կառավարությունում ամենօրյա ռեժիմով քննարկումներ են ընթանում, բայց, ցավոք սրտի,Կառավարությունն այստեղ այդքան շատ գործիքներ չունի»,- նկատեց նախարարը:
Գ. Խաչատրյանի խոսքով` պետք չէ այս ամենի համար մեղադրել ԿԲ-ին. «Աշխարհի բոլոր երկրներում էլ նման գործառույթներ կան»:
Խնդիրն, ըստ նրա, պարազպես այն է, որ Հայաստանում այդ երևույթը շատ արագ զարգացավ:  «Նախ ԿԲ գնահատում է պայմանները, որից առաջացել է այս խնդիրը, որպեսզի հետագայում առաջարվող լուծումների հիման վրա շտկվի իրավիճակը»,- պարզաբանեց նախարարը:
Հարցին` այս դեպքում ֆինանսների նախարարությունն ի՞նչ է անում, նախարարը պատասխանեց, որ ֆինանսների նախարարությունը նախ հանդիսանում է հարկաբյուջետային քաղաքականություն վարողը, որը բարձրացնում է եկամուտները և նվազեցնում ծախսերը:
«Հայաստանի տնտեսությունը թույլ է տալիս շրջված քաղաքականություն վարել: Ամեն օր, ժամ առ ժամ խաղի նոր պայմաններ են առաջադրվում, և մենք՝ ԿԲ-ի ու Կառավարության հետ համատեղ, փորձում ենք իրականացնել այն գործիքները, միջոցառումները, որոնք կկայունացնեն վիճակը»,- ասաց նա:
Aysor.am-ի հարցին` հնարավո՞ր է, որ այս գործընթացների հետևանքով նոր դրամ (փող) շրջանառության մեջ դրվի, նախարարը վստահեցրեց, թե ոչ. «Նման խնդիր չի քննարկվել»:

G. Khachatryan: Current situation has great impact on economy
The fluctuations of the dollar/dram exchange rate are a consequence of Armenia’s monetary and credit policy, Finance Minister Gagik Khachatryan told journalists in the parliament today.
As for the mechanisms developed for this purpose, the minister said that this falls within the competence of the Central Bank of Armenia (CBA).
In his words, the current situation has a great impact on the economy and is at the center of their attention.
“We are trying to find a way out of the situation by joint efforts. The government conducts consultations every day,” G. Khachatryan said. According to him, CBA should not be blamed for everything since “such processes occur in all countries”.
The problem is that in Armenia this phenomenon is developing rapidly, the minister said. “First of all, CBA assesses the conditions so as to amend the situation later, based on the proposed solutions,” he said.
In response to a question about the measures being taken by Finance Ministry, G. Khachatryan said that in the first place, the ministry implements a fiscal policy, raises revenues and reduces expenditures.
“New rules of game are emerging with every passing day, every hour so we together with CBA and the Armenian government are trying to use such instruments and measures that will stabilize the situation,” he said.
Asked by the correspondent of Aysor.am if the current processes could lead to the introduction of a new monetary unit, the finance minister replied that no such issue was considered.