Նախագահն ընդունել է Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության տնօրենների խորհրդի նախագահին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին  ընդունել է Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության (ՀԻԵԿ) տնօրենների խորհրդի նախագահ, պրոֆեսոր Սպիրիդոն Ֆլոգաիտիսին, ով Երևան է ժամանել՝ մասնակցելու կազմակերպության երևանյան մասնաճյուղի պաշտոնական բացման արարողությանը: Այն տարածաշրջանում առաջին և միակ մասնաճյուղն է:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և կարևորել այն առաքելությունը, որի շրջանակներում պարոն Ֆլոգաիտիսն այցելել է Հայաստան: Սերժ Սարգսյանը Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության երևանյան մասնաճյուղի բացումը կարևոր իրադարձություն է համարել՝ ընդգծելով, որ այն նաև պարտավորեցնող է, քանի որ Հայաստանում մեծապես գիտակցում են այս ոլորտում առկա խնդիրների լուծման կարևորությունը, դրանց պարբերաբար ուսումնասիրման և վերլուծությունների, ընդհանուր առմամբ, քաղաքացիական հասարակության կայացման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
Նախագահն ընդգծել է, որ մեր երկիրը պատրաստակամ է իր կարողությունների չափով աջակցելու Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպությանն՝ իր բարդ և չափազանց կարևոր առաքելության իրականացման գործում, նկատի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ կազմակերպության նպատակները միանգամայն համահունչ են Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությանը. մեր երկիրը ևս եվրոպական արժեքների տարածման ջատագովն է և անկախացումից ի վեր այդ ուղղությամբ եվրոպական գործընկերների հետ համագործակցելով, բավականաչափ առաջ է ընթացել, չնայած, Նախագահի խոսքով, դեռևս առկա են բազմաթիվ խնդիրներ, որոնց լուծումը մեծապես կարևորվում է: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակելու է սկսած ճանապարհը՝ ակնկալելով գործընկերների, այդ թվում նաև՝ ՀԻԵԿ-ի աջակցությունը:
Սպիրիդոն Ֆլոգաիտիսը շնորհակալություն է հայտնել Երևանում ՀԻԵԿ-ի մասնաճյուղ բացելու հնարավորություն ընձեռելու և համագործակցության պատրաստակամության համար, ուրախությամբ փաստելով, որ Հայաստանը դեռևս 2011 թվականից անդամակցում է Կազմակերպությանը՝ ի թիվս մեկ տասնյակից ավելի երկրների: Պրոֆեսոր Ֆլոգաիտիսը նշել է, որ իր ղեկավարած կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ իրականացվող բարեփոխումների ճանապարհին, ինչպես նաև մասնագետների վերապատրաստման և մասնագիտական բոլոր այն հարցերում, ինչի կարիքը կունենա Հայաստանը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ այս գործընկերությունը կարող է լավ օրինակ ծառայել տարածաշրջանի այլ երկրների և ժողովուրդների համար:

Президент Армении принял председателя совета директоров Европейской организации общественного права
Президент Армении Серж Саргсян принял председателя совета директоров Европейской организации общественного права (ЕООП), профессора Спиридона Флогаитиса, который прибыл в Ереван для участия в церемонии официального открытия ереванского филиала организации. Это первый и единственный филиал в регионе.
Как сообщили в пресс-службе президента, С.Саргсян поприветствовал гостя и указал на важность той миссии, в рамках которой господин Флогаитис посетил Армению. Серж Саргсян счел открытие ереванского филиала Европейской организации общественного права важным событием, подчеркнув, что оно также является обязывающим, поскольку в Армении хорошо осознают важность решения имеющихся в этой сфере проблем, их периодического изучения и анализа, в общем и целом, необходимости активной работы в направлении становления гражданского общества.
Президент подчеркнул, что наша страна готова в меру своих возможностей содействовать Европейской организации общественного права в реализации ее сложной и крайне важной миссии, принимая во внимание также то обстоятельство, что цели организации целиком созвучны проводимой Арменией политике: наша страна также является апологетом распространения европейских ценностей, и с момента обретения независимости сотрудничая в этом направлении с европейскими партнерами, достаточно продвинулась вперед, несмотря на то, что, по словам Президента, все еще есть многочисленные проблемы, решению которых придается важное значение. Серж Саргсян подчеркнул, что Армения продолжит начатый путь, ожидая поддержки партнеров, в том числе ЕООП.
Спиридон Флогаитис поблагодарил за предоставленную возможность открыть филиал ЕООП в Ереване и готовность к сотрудничеству, с радостью констатируя, что Армения еще с 2011 года является членом организации в числе более десятка стран. Профессор Флогаитис отметил, что возглавляемая им организация готова содействовать Армении на пути осуществления реформ, а также в переподготовке специалистов и во всех тех профессиональных вопросах, которые будут касаться потребностей Армении. Он подчеркнул, что это партнерство с Арменией может служить хорошим примером для других стран и народов региона.