Նախագահն ընդունել է Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության տնօրենների խորհրդի նախագահին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին  ընդունել է Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության (ՀԻԵԿ) տնօրենների խորհրդի նախագահ, պրոֆեսոր Սպիրիդոն Ֆլոգաիտիսին, ով Երևան է ժամանել՝ մասնակցելու կազմակերպության երևանյան մասնաճյուղի պաշտոնական բացման արարողությանը: Այն տարածաշրջանում առաջին և միակ մասնաճյուղն է:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և կարևորել այն առաքելությունը, որի շրջանակներում պարոն Ֆլոգաիտիսն այցելել է Հայաստան: Սերժ Սարգսյանը Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության երևանյան մասնաճյուղի բացումը կարևոր իրադարձություն է համարել՝ ընդգծելով, որ այն նաև պարտավորեցնող է, քանի որ Հայաստանում մեծապես գիտակցում են այս ոլորտում առկա խնդիրների լուծման կարևորությունը, դրանց պարբերաբար ուսումնասիրման և վերլուծությունների, ընդհանուր առմամբ, քաղաքացիական հասարակության կայացման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
Նախագահն ընդգծել է, որ մեր երկիրը պատրաստակամ է իր կարողությունների չափով աջակցելու Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպությանն՝ իր բարդ և չափազանց կարևոր առաքելության իրականացման գործում, նկատի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ կազմակերպության նպատակները միանգամայն համահունչ են Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությանը. մեր երկիրը ևս եվրոպական արժեքների տարածման ջատագովն է և անկախացումից ի վեր այդ ուղղությամբ եվրոպական գործընկերների հետ համագործակցելով, բավականաչափ առաջ է ընթացել, չնայած, Նախագահի խոսքով, դեռևս առկա են բազմաթիվ խնդիրներ, որոնց լուծումը մեծապես կարևորվում է: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակելու է սկսած ճանապարհը՝ ակնկալելով գործընկերների, այդ թվում նաև՝ ՀԻԵԿ-ի աջակցությունը:
Սպիրիդոն Ֆլոգաիտիսը շնորհակալություն է հայտնել Երևանում ՀԻԵԿ-ի մասնաճյուղ բացելու հնարավորություն ընձեռելու և համագործակցության պատրաստակամության համար, ուրախությամբ փաստելով, որ Հայաստանը դեռևս 2011 թվականից անդամակցում է Կազմակերպությանը՝ ի թիվս մեկ տասնյակից ավելի երկրների: Պրոֆեսոր Ֆլոգաիտիսը նշել է, որ իր ղեկավարած կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ իրականացվող բարեփոխումների ճանապարհին, ինչպես նաև մասնագետների վերապատրաստման և մասնագիտական բոլոր այն հարցերում, ինչի կարիքը կունենա Հայաստանը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ այս գործընկերությունը կարող է լավ օրինակ ծառայել տարածաշրջանի այլ երկրների և ժողովուրդների համար:

Armenian President Serzh Sargsyan received Director of the European Public Law Organization (EPLO) Professor Spyridon Flogaitis who arrived in Yerevan to attend the opening ceremony of the organization’s Yerevan branch which is the only one in the region, according to the presidential press service.
Welcoming the guest, S. Sargsyan indicated the importance of the mission with which Mr. Flogaitis came to Yerevan. S. Sargsyan considered the opening of EPLO Yerevan branch an important event, noting that it imposes a high responsibility as Armenia realizes the significance of problems in this field, their regular examination and analysis, and in general the necessity to do active work aimed at establishing civil society.
The president stressed that our country is prepared to assist EPLO in conducting its complex and important mission, taking into account the fact that the organization’s goals are line with Armenia’s policy: our country is also an apologist for dissemination of European values and has made progress, cooperating with European partners in that direction since its independence, although there are still many problems whose solution is considered important. Serzh Sargsyan said Armenia will continue that path, while expecting support of partners, including EPLO.
S. Flogaitis expressed his gratitude for the opportunity to open a branch of EPLO in Yerevan. He noted with satisfaction that Armenia joined the EPLO in 2011. Prof. Flogaitis  said that their organization is ready to assist Armenia with reform implementation, expert training, and resolution of all professional issues related to Armenia’s needs. In his words, the partnership with Armenia is a good example for other countries in the region.